СИВЕ ПРОГНОЗЕ СТРУЧЊАКА: Немачка економија "губи дах", последице ће осетити цео континент

Танјуг

08. 08. 2023. у 15:41

НЕМАЧКА економија у последње време "губи дах", сматрају аналитичари и наводе да ће последице осетити цела Европа и постављају питање да ли је Немачка економски "болесник Европе".

СИВЕ ПРОГНОЗЕ СТРУЧЊАКА: Немачка економија губи дах, последице ће осетити цео континент

Фото: Епа

Блумберг се пита да ли је Немачка "поново болесник Европе", наводећи да слаба потражња у Кини, највећем светском тржишту за ауто-индустрију, значајно утиче на посртање немачке привреде.

Шеф Мерцедеса Ола Калениус је, ипак, "опрезни оптимиста" поводом будућности, као и финансијски директор (ЦФО) компаније Фолксваген Арно Антлиц, али немачку индустрију угрожавају високе цене енергије које утичу на производњу. Амерички Закон о смањењу инфлације је наведен као посебна претња за немачку привреду, а влада страх да ће немачке компаније све више развијати свој бизнис у другим земљама и под повољнијим условима.

Такође, бриселски лист Политико сматра да Немачкој прети деиндустријализација, називајући ту земљу "појасом рђе на Рајни". Стручњаци сматрају да тренутна немачка рецесија није само "техничка", већ да представља суштински економски преокрет који ће потрести целу Европу, с обзиром на стални пад нових страних инвестиција. Како наводи Политико, немачки хемијски гигант БАСФ са традицијом дужом од 150 година недавно је уложио 10 милијарди долара у изградњу најсавременијег комплекса у Кини. БАСФ је истовремено најавио затварање фабрике ђубрива у Лудвигсхафену и других објеката у Немачкој, што је довело до отпуштања око 2.600 људи.

- Све смо више забринути за наше домаће тржиште - рекао је извршни директор БАСФ-а Мартин Брудермилер у априлу, напомињући да је компанија прошле године изгубила 130 милиона евра у Немачкој.

Компаније у Немачкој се суочавају са "токсичним коктелом високих цена енергије, недостатком радника и гомилом бирократије", што их наводи на напуштање земље.

Тешко је избећи закључак, како је наведено, да Немачка иде ка много дубљем економском паду. Незапосленост је у јуну порасла у односу на претходну годину за око 200.000 особа без посла.

Укупна стопа незапослености и даље је ниска и износи 5,7 одсто, а број слободних радних места је скоро 800.000, али немачки званичници се припремају за још лоших вести.

Пре скоро 20 година, Немачка је превазишла своју репутацију "болесног човека Европе" пакетом амбициозних реформи тржишта рада које су ослободиле њен индустријски потенцијал.

Раст је био вођен снажном потражњом за немачким машинама и аутомобилима из Кине, а Берлин се ослањао и на ниску цену енергената из Русије.

Времена процвата су "уљуљкала" немачке лидере у лажни осећај сигурности, што се сада овој земљи враћа као бумеранг. Експерти сматрају да ослањање Немачке на индустрију чини ту земљу посебно рањивом.

Са изузетком произвођача софтвера САП, немачки технолошки сектор у суштини не постоји, а производња чини око 27 одсто њене економије, у поређењу са 18 одсто у САД. Сродни проблем је то што су најважнији индустријски сегменти Немачке - од хемикалија преко аутомобила до машина - укорењени у технологијама 19. века.

Многи од њих су постали застарели, на пример мотор са унутрашњим сагоревањем, или су једноставно прескупи за производњу у Немачкој.

- Берлин нема шта да понуди у било ком од најважнијих сектора оријентисаних на будућност - рекао је шеф немачког економског института DIW Марсел Фрачер. Немачкој прети деиндустријализација, а њени дугорочни ефекти се најбоље виде у америчком "Расти белту" (појасу рђе) или британском Мидленду - некада успешним индустријским регионима који се никада нису опоравили од последица погрешне политике. У случају Немачке, ове последице би погодиле целу Европу, закључује се у анализи.

БОНУС ВИДЕО: ОВАКО ИЗГЛЕДА РОДОС НАКОН ПОЖАРА: Ватра је уништила све пред собом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)