ЦЕНА НАФТЕ РАСТЕ ШЕСТУ НЕДЕЉУ ЗАРЕДОМ: Потражња за црним златом у јулу достигла рекорд

Е.Б.Т.

02. 08. 2023. у 15:46

НА светским тржиштима цене нафте су наставиле да расту у шестој недељи заредом. Аналитичари "Голдман сакса" у понедељак су истакли да је потражња за црним златом достигла рекордних 102,8 милиона барела дневно у јулу. Ова банкарска групација очекује да ће снажна тражња довести до дефицита у другој половини ове године и у наредној, што ће утицати да у другом кварталу 2024. цена брента порасте на 93 долара по барелу.

ЦЕНА НАФТЕ РАСТЕ ШЕСТУ НЕДЕЉУ ЗАРЕДОМ: Потражња за црним златом у јулу достигла рекорд

Фото: Профимедиа/Илустрација

Српски стручњаци оцењују да су тржишта нафте и нафтних деривата релативно стабилна, а осцилације мале и да ће тако остати до краја године. Предвиђају да цена нафте неће прећи 90 долара по барелу. Ова кретања ће, према њиховом мишљењу, могу да услове благо поскупљивање горива на пумпама у нашој земљи.

"Голдман сакс" сматра да су изгледи кинеске потражње за нафтом и очекивани даљи економски стимуланси у тој земљи, која је највећи увозник црног злата, одиграли кључну улогу у расту цена нафте у јулу. Ова банкарска групација сматра да ће нафта поскупљивати због мањка понуде.

- Очекујемо прилично велике дефиците у другој половини године од скоро два милиона барела дневно у трећем тромесечју, јер тражња достиже највиши ниво у историји - рекао је Дан Стривен из ове банкарске групације.

Сматрају да ће у 2024. години недостајати на дневном нивоу око 600.000 барела. Познавалац тржишта енергената Небојша Атанацковић истиче да од почетка ове године нема великих скокова у кретању цена нафте и да је тржиште релативно стабилно.

- Очигледан је тренд благог поскупљења нафте, али не верујем да ће прећи 90 долара по барелу, а зависиће од сезонске потражње - каже за "Новости" Атанацковић. - Уродила је плодом жеља произвођача да смањењем производње повећавају цену. Они не форсирају поскупљење, већ им је циљ да дођу до нивоа који одржава стабилност на тржишту, усклађеност понуде и тражње. Цена од 90 долара је уравнотежена и умерена.

Он подсећа да је прошле године барел овог енергента коштао 130 и више долара. Цена сирове нафте одражава се и на цене горива, а Атанацковић истиче да то није утицај "један на један", већ делимичан, јер су у питању засебна тржишта.

- То значи да ће поскупљење нафте делом утицати на цене дизела и бензина на медитеранској берзи која је референтна за нашу земљу - објашњава Атанацковић. - Те промене ће ући у формулу на основу које Влада одређује максималну цену деривата на пумпама у Србији сваког петка. Светска тржишта нафте и нафтних деривата релативно су стабилна, осцилације у ценама су благе и очекујем да ће тако бити до краја године. На нашим пумпама су и до сада корекције цена горива биле мале, очекујем да ће тако и остати.

Како стручњаци из нафтног сектора у Србији истичу, цена дизела и бензина на Медитерану је референтна за све државе окружењу, али није свеједно да ли се продаје на тржишту нашој земљи, Албанији, Хрватској или Аустрији. На сваком од тих тржишта различита је политика опорезивања енергената и услова рада.

БЕРЗЕ

НА берзама се јуче брентом трговало по цени од 85,14 долара, а америчком нафтом WTI по 81,42 долара по барелу. Поређења ради, 5. јуна, када је најава Саудијске Арабије да од наредног месеца смањује додатно производњу за милион барела дневно изазвала поскупљење црног злата, брент се продавао за 77,85, а WTI за 73,46 долара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)