ПАРТНЕРСТВО СА УГАНДОМ: Председник Вучић открио у којим областима можемо да сарађујемо
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће 19. и 20. јануара 2024. године бити гост председника Уганде Јоверија Кагутуа Мусевенија и Покрета несврстаних и истакао да је за Србију важно да има стратешко присуство на афричком континенту.
Фото: Танјуг/Тара Радовановић
- Поносим се тиме што ћу бити гост председника Мусевенија и Покрета несврстаних 19. и 20. јануара 2024. године. То је за нас извор политичког пријатељства, али за оне који то неретко потцењују у Европи и извор политичке снаге - рекао је Вучић на српско-угандском пословном сусрету у Београду.
Он је додао да се нада да неће проћи наредних 36 година до следеће посете Мусевинија или било ког другог председника Уганде, или било кога из Србије Уганди.
Вучић је произвођачима кафе у Србији поручио да је Србија спремна да разговара о појединим преференцијалним аранжманима са Угандом.
- Да прво видимо ми како ћемо то формално правно да обезбедимо, имајући у виду све прописе, да видимо како то за вас да буде јефтиније и успешније, а да Уганда заради више - нагласио је Вучић.
Он је додао да ће, када је реч о сарадњи у пољопривреди, Србија пре краја августа послати делегацију у Уганду, где ће покушати да изучи све могућности сарадње.
- Претпостављам да ће неко из Привредне коморе да иде са нашим министрима и стручним љдима и да видимо како да направимо регулаторни оквир из којег можемо да извучемо највише користи за људе у Уганди и Србији - навео је председник Србије.
Он је истакао да је за Србију важно да се ангажују пољопривредни институти јер, како је навео, у Уганди је око 80 одсто земљишта обрадиво.
- Они обрађују око 35 или 40 одсто земљишта, па да можемо додатно да помогнемо преко наших семенских института и на друге начине, али и да сами људи у Уганди сагледају шта су им потребе. Ми ћемо ту бити од помоћи - поручио је Вучић.
Он је рекао да Уганда има уговор са Европом "Све осим оружја", али је истакао да Србија није чланица ЕУ, већ се налази на европском путу, и спремна је да разговара о оружју и муницији, као и свему другоме што је неопходно.
- Као што смо разговарали у прошлости. Ми то не кријемо, ви сте дозвољени енд јузер. Имамо добру војну индистрију, спремни смо о томе да разговарамо, као и о трансферу технологије и свему другом. Имамо велики број фабрика наменске војне индустрије. Они праве веома добре и ефикасне производе које жели највећи број света - рекао је Вучић.
Он је додао да Србија у овом тренутку нема проблем са тржиштем.
- Све што произведемо за наредних не знам колико година можемо да продамо и на истоку и на западу, где год хоћемо, где постоји дозвољени енд јузер, ко нам понуди бољу цену, можемо да учинимо - рекао је Вучић.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ" Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће амерички ваздушни удари на Иран бити настављени и наредних дана, уз упозорење да ће бити све интензивнији уколико Техеран не пристане на споразум, додајући да тренутно не жели преговоре са Ираном.
15. 07. 2026. у 20:30
НОВИ ЈЕЗИВ СНИМАК ДРАМЕ У АВИОНУ: Супруга држи Србина да не испадне из авиона (ВИДЕО)
НА лету из Солуна за Михнен прошлог петка догодио се инцидент када је током лета пукао прозор авиона, а онда је дошло до декомпресије кабине.
14. 07. 2026. у 17:57
ВОДИТЕЉКА ГОДИНАМА НЕ СПАВА СА МУЖЕМ: "То је за мене трауматично!"
ВОДИТЕЉКА са супругом већ годинама не спава у истом кревету...
14. 07. 2026. у 11:17
Коментари (126)