ЧЕТВОРЕ ОЧИ ЗА ИЗБЕГАВАЊЕ МАМАЦА: У току летње снижење, потрошачи да не наседају на трикове и лажне попусте

Е.Б.Т.

19. 07. 2023. у 18:32

У току је сезонско снижење цена, а то значи да би потрошачи требало да отворе четворе очи да не би насели на трикове трговаца. Попусти се крећу углавном од 10 до 50 одсто, а у неким продавницама и до 70 процената. Све што звучи сувише примамљиво, увек је разлог више за опрез. У реалности је мало правих, а много лажних појефтињења.

ЧЕТВОРЕ ОЧИ ЗА ИЗБЕГАВАЊЕ МАМАЦА: У току летње снижење, потрошачи да не наседају на трикове и лажне попусте

Фото П. Митић

Субота је била последњи дан када су трговци могли да огласе летње снижење, јер према закону овај продајни подстицај мора да почне између 1. и 15. јула. У Националној организацији потрошача Србије (НОПС) истичу да је важно да купци знају да уколико је оглашен највећи проценат снижења, на пример 50 одсто, онда најмање једна петина производа мора да буде обухваћена тим попустом.

- Ако је понуђена роба у занемарљивој количини или са циљем да се потрошач наводи на куповину друге врсте производа, онда је то прекршај - објашњава Марко Драгић из НОПС. - Када је реч о одећи и обући, понуђена роба сада на сезонском снижењу треба да буде из летње, а не зимске колекције.

Ипак, трговци су доскочили и овом пропису о проценту појефтињења, па углавном оглашавају снижење уз префикс "до". На пример до 50 одсто, што значи да могу минимално да снизе цене. Поред уобичајених трикова трговаца, сада све више њих оглашава и нетачно снижење. На пример, напишу да је неки производ појефтинио 20 процената, а из наведене старе цене, када се израчуна види се да је заправо 15 одсто. Често је оглашено појефтињење у једној продавници, редовна цена у некој другој. Грађани би приликом куповине требало да издвоје мало времена и да упореде цене на различитим местима, али то већина не чини. Према Драгићевим речима, потрошаче углавном привуче оглашени проценат снижења.

Најчешћи облик преваре је када трговци подигну цене за 20 до 30 одсто пре сезонског снижења, да би, када почне продајни подстицај, огласили да је роба за толико процената појефтинила, а заправо се вратила на почетни ниво. Те злоупотребе продаваца тешко може да уочи већина купаца, али Драгић наводи да је све више едукованих потрошача који примећују ове трикове и пријављују. Како указује, до таквих превара долази јер недостаје инспекцијски надзор како би се проверавале улазне и излазне цене.

Ова непоштена пословна пракса биће заустављена када Србија усклади своје прописе у тој области са европским. Наиме, у Европској унији, чији се грађани суочавају са истим проблемима, половином прошле године усвојили су нова правила за истицање цена током попуста да би спречили обмањивање потрошача о износу снижења. Тај пропис предвиђа обавезу трговца да истакне две цене. То је важило и раније, али је прецизирано да трговци уз цену на попусту морају да прикажу и претходну најнижу цену која је важила за конкретан производ у периоду који није краћи од 30 дана. Циљ је да се спрече продавци да вештачки поскупе артикал пре снижења и обману потрошаче о износу попуста. На пример, ако је производ дан пре снижења коштао 115 евра, а 30 дана пре попуста 100 евра, онда трговац мора да наведе 100 евра као претходну најнижу цену.

Из НОПС-а упозоравају потрошаче да не купују импулсивно, већ да добро размисле да ли им је нешто заиста потребно или купују само зато што је на снижењу. Читав тим стручњака, у који су укључени социолози и психолози, осмишљава та снижења и акције како би навели грађане да купују ствари које или не одговарају њиховим потребама или им уопште не требају.

МОЖЕ И ПРИЈАВА, АЛИ СЛАБА ВАЈДА

КАДА грађани уоче било коју злоупотребу то могу да пријаве тржишној инспекцији или организацијама за заштиту потрошача - каже Марко Драгић из НОПС-а. - Међутим, није познато да је неки трговац одговорао због тих прекршаја. Зато је савет купцима да буду опрезни како би избегли преваре трговаца.

Законом о трговини прописана је прекршајна одговорност у случају да се трговац не придржава услова за нуђење и оглашавање снижења цена. За утврђену незаконитост, следи захтев за покретање прекршајног поступка против продаваца. Казна се креће од 500.000 до два милиона динара за правно лице, као и 50.000 до 150.000 динара за одговорно лице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)