МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ СТИЖУ ДО 86.000 ДИНАРА ПЛАТЕ: Основна плата наставника, после јанурског повећања, биће скоро 87.000 динара

С. Б.

09. 06. 2023. у 13:38

ЈЕСЕН ће појединим грађанима Србије донети веће приходе. Родитеље деце до 16 година, у септембру, очекује помоћ од 10.000 динара по детету, а медицинске сестре, техничаре и просветаре повишица од 5,5 одсто. Од октобра ће у истом проценту расти пензије, а од јануара јавни сектор и најстарије чекају нова повећања.

МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ СТИЖУ ДО 86.000 ДИНАРА ПЛАТЕ: Основна плата наставника, после јанурског повећања, биће скоро 87.000 динара

Фото: ЕПА

 И то од десет до 14,6 одсто. Држава поручује да новца за нове мере има, а економисти да ће, и поред ових давања, инфлација нставити да пада. Просветари и медицинари подсећају да би закон о платним разредима још боље решио неравнотеже у њиховим зарадама.

Министар финансија Синиша Мали поручио је, дан пошто је председник Србије Александар Вучић изашао са новим пакетом мера, да се држава понаша озбиљно и одговорно. Новца у буџету има и не мења се план задуживања за ову годину.

- У првих пет месеци ове године остварен је резултат који је бољи од плана за 84,3 милијарде динара - рекао је Мали. - Такође, у првих пет месеци приходи буџета већи су за 44,3 милијарде динара у односу на план. Даље, инфлација, која је највећим делом увезена, успорава, а очекујемо да се тај тренд настави у наредном периоду. И поред свих тешкоћа током претходних година, од 2018. до 2022. године остварен је кумулативни раст привредне активности од 18,8 одсто, уз очување радних места. То је сјајан, одличан резултат, међу најбољима у Европи. Затим, прилив страних директних инвестиција у прва четири месеца износи 1,259 милијарди евра и међугодишње је већи за 66 одсто, Уз све то, јавни дуг нам је у потпуности под контролом и на нивоу од 51,4 одсто. Са друге стране, имате најјаче економије на свету, попут једне Немачке, која је ушла у рецесију. Ми смо далеко од тога.

Велика давања могла би да се одразе на инфлацију, која је коначно почела да посустаје. Економиста Иван Николић, међутим, сасвим је уверен да се силазни тренд неће пореметити.

- Ове мере неће утицати на тај преокрет инфлације - каже Николић. - Предстоји врло снажно враћање инфлације. Можда неће доћи на преткризни ниво, али ће свакако бити мања него сада. Данас је тражња у великом паду. Ове мере могу да ублаже тај пад тражње. Ништа од тих мера не може да поремети макроекономски оквир. У априлу први пут имамо међугодишњи реални пад зарада, а најдубљи је у јавном сектору, а снажан је и код пензија. Стање у јавним финансијама је такво да су расходи нижи него што је био план. Простора има. Дефицит је нижи и учешће јавног дуга је ниже. Наредних месеци ће се кључна битка водити за привредни раст, а не у сегменту инфлације.

Просветни радници већ дуго упозоравају да су њихова примања испод републичког просека. Не достиже га ни разредни старешина са деценијом стажа.

- Унија синдиката просветних радника Србије се годинама залаже за платне разреде у јавном сектору - каже Јасна Јанковић, председница Уније. - Једино они могу ра помире разлике и неједнакости које су сада у јавном сектору. Теткица у јавном предузећу прима онолико колико примају доктори наука у школи. Од платних разреда, међутим, нема ништа. Залажемо се зато за три разреда. Први би значио плату од 40.000 динара, колико је данас минималац. Други разред, 80.000 динара, примала би администрација, а наставници са високим образовањем троструки износ, односно 120.000 динара. То би био праведан однос.

Сличног су става и медицинари. Поздрављају свако повећање примања, иако се не односи на све колеге, али и даље верују да би праведни били само платни разреди.

- Повећање плата само делу јавног сектора није по закону, јер основица свима треба да буде иста - каже Раде Панић, члан ГО Синдиката лекара и фармацеута. - Повећање ће нешто побољшати положај, али колико расту цене, то је само крпљење рупа. Подржавамо свако повећање плата, па било то и у само једној групацији. Годинама се одлаже закон о платним разредима, а он би решио проблем неједнакости. Моја основица је сада 120.000 динара, а по том закону би била већа од 180.000 динара. То би нешто променило. Да би се задржали људи, мора нешто да се промени.

Просечна пензија расте 8.000 динара

ПРОСЕЧНА пензија у Србији је сада непуних 38.000 динара. На јесен ће, после раста од 5,5 одсто, достићи око 40.100 динара. Када стигне повећање од 14,6 одсто у јануру, просечна пензија ће достићи непуних 46.000 динара.

Детљи после измене прописа

МАЈКЕ деце старости до 16 година крајем септембра ће добити помоћ од 10.000 динара. Пријављиваће се од 20. августа до 15. септембра, а новац ће лећи после 25. септембра. Министартсво финансија ће ускоро изађи са свим детаљима о начину пријаве за подршку, али и критеријумима ко ће стећи право на њу.

Надлежни ће усвојити закон који ће дефинисати доделу помоћи. До сада је датум доношења прописа био "камен међаш" на кога се помоћ односи. Највероватније ће право имати сви који до тога дана не наврше 16 година.

Нису познати ни детаљи пријаве, али се то до сада радило преко портала Управе за трезор. На располагању је био раније и кол-центар. Била је потребна важећа лична карта и пребивалиште у Србији. Сви који имају текући рачун, наводили су само банку у којој га имају. Држава је онима који га немају, отварала наменски рачун.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СЛАВИМО ВЕЛИКУ СРЕДУ: Шта не сме да се ради и КО ДАНАС ФАРБА јаја