КУПОВИНА НА АКЦИЈАМА, ДОК НЕ ПАДНУ ЦЕНЕ: Када потрошачи могу да очекују значајније појефтињење

Е.Б.Т.

08. 06. 2023. у 16:43

ПОТРОШАЧИ у нашој земљи су у априлу пазарили мање робе у трговини за 6,1 одсто у односу на исти месец лане. Из ресорног министарства поручују да је инфлација заустављена и да цене падају, као и да грађани то сада могу да виде у маркетима кроз различите врсте акција.

КУПОВИНА НА АКЦИЈАМА, ДОК НЕ ПАДНУ ЦЕНЕ: Када потрошачи могу да очекују значајније појефтињење

Фото М. Лабудовић

С друге стране, стручњаци упозоравају да производи неће значајније појефтинити, већ ће цене у просеку спорије расти. Купци се жале да њихови новчаници баш и не осећају силазни тренд. Ипак, кажу да су приметили да нема више великих скокова цена каквих је било раније, да поједини производи стоје на истом нивоу, као и да има више акција.

- Док се трговци не увере да инфлација дефинитивно иде надоле, неће спустити цене, већ ће организовати разне промотивне акције - објашњава министар трговине Томислав Момировић. - То је јасан сигнал. Тај тренд ће постати трајан за 15 до месец дана. Све земље Европе имају тај проблем, али смо се изборили са тим. Инфлација пада, стабилизовале су се цене и ја мислим да ће наши људи то врло брзо осетити.

Ми смо, како наводи, сачували тржиште и стабилност, замрзли смо цене основних животних намирница.

- Очекујемо да ће цене и пекарских производа појефтинити - истиче Момировић. - Обезбедили смо да цена струје буде најјефтинија у Европи.

Он је истакао да су појефтинили уље и јаја. Подсетимо, зејтин је крајем маја скинут са режима цена које регулише Влада. До тада је било прописано да јестиво сунцокретово уље у паковању од једног литра, највише може да кошта 219,99 динара. Јуче се ова намирница у радњама могла наћи и по знатно нижој цени. Редовне цене су се кретале у распону од 170 до 200 динара, а на акцији се могло наћи и за 160 динара. У трговинским ланцима једно јаје се креће од 18 до 28 динара.

Помоћник директора Сектора за стратешке анализе ПКС, Бојан Станић, каже да се очекује да инфлација у Србији буде преполовљена до краја године, али да њен пад не значи да ће цене престати да расту. На нивоу целе 2023. године, како додаје, стопа инфлације ће бити као лане, око 12 одсто, што и даље представља одређени удар на кућне буџете, посебно оног дела становништва које има исподпросечне приходе.

- Грађани у догледно време неће моћи да осете значајнији пад цена, поготово због успоравања привредне активности у Европи, пре свега Немачкој, али и Америка би могла да уђе у рецесију - наводи Станић. - У просеку цене хране расту само по споријој стопи.

Он наводи да до појефтињена одређених артикала дође под утицајем тренутне понуде и потражње. Спирала инфлације, која је почела још раније, постала је системски проблем.

СВИЊЕТИНА КОШТА КАО ЈУНЕТИНА

УДЕО хране у потрошачкој корпи у нашој земљи је доминантан, прелази 50 одсто, зато су купци највише забринути за цене намирница. Потрашачи са којима смо разговарали кажу да се одричу намирница које нису неопходне, а скупе су, попут сладоледа, кајмака, сира... Како истичу, свињетина је знатно скочила и скоро се изједначила са јунетином. Килограм свињског бута без кости кошта од 1.000 до 1.200 динара, а на акцији 830. Редовне цене јунећег бута креће се од 1.240 до 1.350, док је на снижењу 1.100 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна