НБС: Референтна остаје 6 одсто - Извршни одбор задржао ниво камате
ИЗВРШНИ одбор Народне банке Србије одлучио је на данашњој седници да референтну каматну стопу задржи на нивоу од 6,00%.
Фото З. Јовановић
На непромењеним нивоима су задржане и каматне стопе на депозитне (4,75%) и кредитне олакшице (7,25%).
- Након пооштравања монетарних услова које Народна банка Србије спроводи од октобра 2021. године, путем повећања референтне каматне стопе за укупно 500 базних поена, Извршни одбор сматра да би требало сагледати пуне ефекте претходно спроведених монетарних мера - стоји у саопштењу НБС. - Преношење досадашњег повећања референтне каматне стопе на каматне стопе на тржишту новца, кредита и штедње указује на ефикасност трансмисионог механизма монетарне политике путем канала каматне стопе. Ублажавању инфлаторних притисака Народна банка Србије континуирано доприноси и очувањем релативне стабилности курса динара према евру.
Оваква одлука Извршног одбора у складу је и са очекивањем да ће инфлаторни притисци у наредним месецима почети да се смањују, осетније од половине ове године. Притом, Народна банка Србије задржава могућност да, уколико буде потребно, односно уколико кретања у домаћем и међународном окружењу то буду захтевала, настави пооштравање монетарних услова и у наредном периоду. Простор за то постоји и кроз прилагођавање просечне пондерисане репо стопе, као и кроз даља повећања референтне каматне стопе у зависности од природе евентуалних притисака, чиме Народна банка Србије још једном указује на значај флексибилности свог монетарног оквира.
Препоручујемо
МЕЛОНИ И МАКРОН: Потребно је одлагање гласања чланица ЕУ о споразуму са Меркосуром
15. 12. 2025. у 21:43
"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: До 17.20 часова предато 193.015 захтева за легализацију
15. 12. 2025. у 17:23
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији
ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.
14. 12. 2025. у 19:24
Коментари (0)