НБС О КРЕДИТНОМ РЕЈТИНГУ: Србија води адекватну економску политику
AГЕНЦИЈА Standard and Poor’s потврдила je кредитни рејтинг Србије на нивоу ББ+, упркос и даље израженим међународним ризицима и последицама геополитичких дешавања по глобалну економију.
Д. Балшић
Истовремено, потврђени су и стабилни изгледи за даље повећање рејтинга.
- Чињеница да се Србија, упркос свим глобалним неизвесностима са којима се суочава, и даље налази на корак до добијања инвестиционог рејтинга, јесте још једна потврда да Србија води адекватну економску политику у условима вишедимензионалне кризе која траје већ дуже од три године, истакла је гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић поводом објављивања извештаја агенције Standard & Poor’s.
Агенција Standard & Poor’s наглашава да је постепеним повећањем референтне каматне стопе спречено даље ширење инфлационих притисака, као и да су средњорочна инфлациона очекивања остала у великој мери усидрена захваљујући кредибилитету монетарне политике, заоштравању монетарних услова и одржаној релативној стабилности девизног курса. Смањење инфлације очекују у другој половини године.
Истичу доказани кредибилитет укупне економске политике, повољне перспективе дугорочног раста Србије, фискалну дисциплину, смањене потребе за финансирањем и опадајућу путању јавног дуга. Наводи се и висок прилив страних директних инвестиција који је имао значајну улогу и у проширењу извозних капацитета и њиховом већем степену диверсификације, као и расту девизних резерви земље, за које се оцењују да ће бити на адекватном нивоу и у средњем року.
Фото архива
Агенција оцењује и да је финансијски сектор добро капитализован, ликвидан и профитабилан, као и да је учешће проблематичних кредита у укупним кредитима на минимуму од 3%.
-Очувањем стабилности девизног курса и избегавањем наглих повећања референтне каматне стопе, успели смо да истовремено усидримо инфлациона очекивања и да очувамо пуну финансијску стабилност у земљи. Такође, раст инфлације је заустављен, а посебно важно је и да су пословно, инвестиционо и потрошачко поверење очувани на високом нивоу. Захваљујући томе, настављамо да бележимо раст запослености, инвестиција, извоза и укупног бруто домаћег производа, додаје гувернер Јоргованка Табаковић.
Као предуслове за добијање инвестиционог рејтинга у будућности, агенција Standard and Poor’s наводи убрзање привредног раста и даље смањење фискалног и текућег дефицита, што ће, као и у случају других економија, зависити и од даљег тока и економских ефеката сукоба у Украјини и укупних геополитичких кретања.
-Координација монетарне и фискалне политике у претходним годинама, доследност и континуитет економских реформи, трансформација привреде Србије и поверење домаћих и међународних инвеститора и институција обезбедили су предуслове за достизање инвестиционог рејтинга у наредном периоду и формални улазак у групу земаља где се по бројним показатељима већ налазимо. Уверена сам да би Србија, да није било пандемије и сукоба у Украјини, већ дуже време била држава са инвестиционим рејтингом, закључује гувернер Јоргованка Табаковић.
Препоручујемо
БАНКА РУСИЈЕ: Проблеми западних банака ограничено утичу на руску еконономију
10. 04. 2023. у 22:10
ЕКОНОМИСТА КОЈИ ЈЕ ПРЕДВИДЕО КРИЗУ 2008. УПОЗОРАВА: Стижу нови проблеми са банкама
08. 04. 2023. у 12:48
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (0)