КАМАТА И ДАЉЕ РАСТЕ: Европска централна банка подигла референтну стопу на 3,5 одсто
ЕВРОПСКА централна банка одлучила је да настави рестриктивну политику. Референтна каматна стопа је повећана за још пола процентна, односно 50 базних поена. Сада износи 3,5 одсто.
Фото: Танјуг/АП
- Очекује се да ће инфлација предуго остати превисока - стоји у саопштењу ЕЦБ.
- Због тога је Управни савет данас одлучио да повећа три кључне каматне стопе ЕЦБ за 50 базних поена, у складу са својом решеношћу да обезбеди благовремени повратак инфлације на средњорочни циљ од 2 одсто.
Европски банкари поручују да Управни савет помно прати тренутне тржишне тензије и спреман је да реагује по потреби ради очувања стабилности цена и финансијске стабилности у еврозони.
- Банкарски сектор еврозоне је отпоран, са јаким позицијама капитала и ликвидности - додаје се у саопштењу ЕЦБ.
- У сваком случају, алати политике ЕЦБ-а су у потпуности опремљени за пружање подршке ликвидности финансијском систему еврозоне ако је потребно и за очување несметаног преноса монетарне политике.
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Рубља међу пет најпрофитабилнијих глобалних актива
24. 12. 2025. у 22:47
НАЈНОВИЈА ОДЛУКА: ОФАК продужио рок за преговоре НИС-у до 24. марта
24. 12. 2025. у 16:59
ЕКСПО ЈЕ СВЕ БЛИЖЕ: До отварања остало још 500 дана, учешће потврдило чак 130 држава
24. 12. 2025. у 16:22
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
"САД ЈЕ ТИТО ОДЈЕДНОМ ПОБИО ЈАДНЕ ХРВАТЕ..." Ведрана о бившој држави: "Све сам више Југословенка како време одмиче!"
ВЕДРАНА не бира речи када говори о времену Југославије...
24. 12. 2025. у 09:52
Коментари (0)