ИНТЕРВЈУ Јелена Танасковић, министарка пољопривреде, водопривреде и шумарства СПРЕМНИ ЗА СЕТВУ, ПАРЕ СТОЧАРИМА ДО КРАЈА МАРТА

Ј. Субин - Д. Стојаковић

26. 02. 2023. у 13:00

ДО краја марта пољопривредницима ће бити исплаћена сва потраживања на основу подстицаја из 2022. године. У првој недељи држава ће дати новац за генетику и тов, у другој за воћарство и роботе за мужу, онда дестилерије и винарије и на крају за примарну и сточарску производњу. Како која мера буде дошла на ред, у истом дану ће сви којима је одобрена субвенција добити новац. Укупна потраживања су била 15 милијарди динара и део је већ исплаћен.

ИНТЕРВЈУ Јелена Танасковић, министарка пољопривреде, водопривреде и шумарства  СПРЕМНИ ЗА СЕТВУ, ПАРЕ СТОЧАРИМА ДО КРАЈА МАРТА

Фото: Н. Скендерија

Ово је у интервјуу, приликом посете редакцији "Новости", потврдила министарка пољопривреде, водопривреде и шумарства Јелена Танасковић, поводом тренутно једног од горућих проблема у аграру - кашњењу исплате субвенција из прошле године.

Пољопривредници очекују да им то буде исплаћено пре почетка пролећне сетве, која ће свакако бити скупља него лањска.

Фото: Н. Скендерија

Према вашим проценама, каква нас пролећна сетва очекује, с обзиром на цену репроматеријала, нарочито семена, дизела, али и ђубрива?

- Оно што је битно јесте да репроматеријала има, што није била ситуација прошле године.

Цена ђубрива је пала, од 32 па до осам одсто, зависи од врсте. Семе је скочило у односу на прошлу годину. Сада је битно да нам временски услови буду наклоњени. Да иза нас коначно остане сушни период који смо имали претходне две године.

Новина у пољопривредном сектору јесте Е-аграр. Како сте задовољни досадашњом регистрацијом и шта је то што ће дигитализација донети српској пољопривреди?

- Веома сам задовољна. До сада су 132.000 пољопривредника узеле параметре за еИД. Мислим да је то одличан податак. Ми смо кренули 16. јануара са издавањем параметара за еИД број. Сад идемо у неке нове кораке, који треба до краја марта да базу РПГ попуне и да кренемо у нове мере. Идеја је да пољопривредници своја стања ажурирају. То је оно на шта ћу ја апеловати и уопште нешто о чему ћемо са њима разговарати. Да у регистру Управе за ветерину провере прави број животиња ХИД који они имају на фарми. Уколико постоји потреба, да се то коригује. Тај регистар ће бити онај који ћемо користити за субвенције. У њега је потребно ставити и број пољопривредног газдинства, да то све буде повезано. Полако крећемо да сређујемо регистре. Пољопривредници су генерално вредни људи. Они су на прву причу о Е-аграру кренули да се распитују. Упућујемо их на поште, филијале Трезора и ПССС службе.

Фото: Н. Скендерија

Пољопривредници у Србији лане су имали проблем са регресираним горивом, јер нису могли да га сипају на свим пумпама, али ни у канистре. Како да се реши овај проблем?

- Добро дошли у Е-аграр. Очекујем да ће овај систем све да реши. Јер, с друге стране имамо ситуацију, где ја на столу имам извештаје како точе гориво, на пољопривредну картицу, у приватни аутомобил. НИС је издавао картице и зато је тај део ишао само на њиховим пумпама. Држава је прошле године давала регрес, јер је субвенција по хектару била шест хиљада, плус 2.000 динара за гориво. У последњем кварталу 2022. дато је још 1.000 динара за гориво. Тај новац је искоришћен и то су мере које су пуштене у једном дану и није било никаквих проблема. Када будемо имали регистар, онда нећемо имати проблем да причамо о канистрима.

Фото: Н. Скендерија

Увођење прелевмана на увоз млека и млечних производа је привремено решење. Нарочито јер ЕУ може да прави проблем Србији због ове одлуке. До када ће трајати ова мера?

- Одлука ће важити до 30. јуна. Ситуација са млеком није од данас. Ако се вратимо на почетак, изазвана је стањем у Украјини. Тог тренутка се потпуно пореметило тржиште основних животних намирница и свега другог. Код основних животних намирница ситуација је специфична и зависи од државе до државе. Свака земља је некако своје двориште оградила. У ЕУ су кренули да штите оно што имају, да њени грађани не остану без хране.

Онда је то довело до поремећаја баланса и правила, која су важила у том тренутку. И Србија је одлично реаговала. Није било несташица. Свега смо имали на полицама. а врло добро знамо и видели смо слике, како је то у другим државама изгледало. Дефинитивно се догодио поремећај. Имали смо тренутак да, када смо увели ограничење цене млека у малопродаји, да су наше млекаре извезле велике количине. То су ти економски поремећаји, који се у ситуацијама рата дешавају. Они су извезли већу количину и ми смо неколико дана имали нестабилно стање. Онда је кренуо увоз. Овде су почели да спуштају откупну цену млека. Држава, да би зауставила поремећај који је настао, а није мали јер имамо пуно увозног млека и сира на залихама и у жељи да заштити наше примарне произвођаче, морала је да уведе ову меру.

Како може да се сточарство поново оживи у Србији?

- Морамо да радимо на повећању сточног фонда. То је дефинитивно и то јесте стратешки циљ државе за ову и наредне године. Пре свега морамо да тражимо мере које ће директно помоћи примарном произвођачу да увећа сточни фонд. Да од три краве има пет, да од пет има девет. Сточар мора да има стимуланс, да може да иде даље, да се шири и унапређује.

То је идеја. У овој години ми ћемо опустити мере, у смислу ограничења и лимита. Сви ће моћи да продају млеко млекарама и да добију субвенције, без обзира на број животиња.

Све границе се скидају. Управо да бисмо стимулисали производњу. У 2022. години смо донели меру да дајемо меркантилни кукуруз сточарима, за млечно говедарство. Он ће бити подељен до краја марта. Један од предлога је био да финансирамо куповину нових стеоних јуница, у вредности од 50 одсто. У разговору са сточарима, неки подржавају ту одлуку, а други би волели да држава финансира остављање женског телета.

ПОВЕРЕЊЕ Министарка Танасковић у нашој редакцији у разговору са уредницима и новинарима/Фото: Н. Скендерија

Како можемо унапредити технолошки ниво наше пољопривреде?

- Постоје планови и кренуло се озбиљно у то. У министарству имамо СЦАП пројекат, који спроводимо у сарадњи са Светском банком, где управо реализујемо развој, модернизацију и механизацију. Кренули смо од трактора. Кажу да је сваки трећи трактор купљен преко овог пројекта. Они имају 50 одсто бесповратно, 40 процената од кредитне линије, које је министарство потписало са 11 банака и остатак новца произвођачи дају сами. У националним мерама финансирамо роботе за мужу или неку другу механизацију. Ту је и ИПАРД, који наши пољопривредници дефинитивно нису довољно користили. То су велике могућности, јер све што је грант, треба искористити и потрошити. Неке услове ћемо и ту опустити, да не тражимо оно што ни сама ЕУ не захтева од нас. ИПАРД фонд морамо да потрошимо, а не да долазимо у ситуацију да правдамо што нисмо искористили 170 милиона евра. Преговарамо сада за ИПАРД ИИИ. Пољопривредници су уплашени од непознатог.

Сматрају да то њима не припада. Врло се ослањају и верују само државном буџету. Дуго је трајао период одобравања, сада ћемо то да променимо. Морамо да позовемо пољопривреднике да конкуришу за ИПАРД. То је повраћај новца од 60, а негде и до 70 одсто. Запослићемо економисте у ПССС службама, да људима објасне коришћење грантова ИПАРД.

КОНТРОЛА АЗИЛА ЗА ЖИВОТИЊЕ

Да ли је готова ванредна контрола прихватилишта за псе и какви су резултати? Како је дошло до пропуста који су раније откривени у појединим прихватилиштима?

- Основали смо радну групу прошле недеље и ту су сва већа удружења која се баве добробити животиња. Договорили смо шта су циљеви и задаци. Постојећи закон је доста добар, али се није довољно примењивао. Дефинисаћемо како треба да изгледа једно прихватилиште. Када су кренуле слике на друштвеним мрежама, издала сам налог о ванредној контроли. Сада ће контроле бити чешће. Акценат јесте на проверама, али постоји и обавеза зоохигијене и прихватилишта у локалним самоуправама. Они су у обавези да уклоне сваку угинулу животињу са јавне површине. Исто је и са бесним и агресивним псима, како не би угрозили безбедност људи. Угинуле животиње смештају у замрзиваче док чекају транспорт до кафилерије. У мањим местима не постоји могућност да се транспорт угинулих животиња обавља свакодневно. Урађена је обдукција пса са спорних фотографија из Бора и утврђено је да га је ударио ауто. Он је стављен у фрижидер и неко га је тако фотографисао с леђа, да испадне да нема главу. У ствари, она је повијена. У Бору смо утврдили да постоји део прихватилишта који није у адекватном стању. Он је затворен и забрањен је пријем животиња.

Каква је међуресорна сарадња међу министарствима, нарочито са трговином?

- Сад ћемо да седнемо заједно са млекарима, па цео ланац да ставимо за сто. После тога нас чекају прерађивачи меса. Свако се бори за своје. У пољопривреди мора постојати та ширина и не може се правити граница. Ми смо повезани са трговином.

НАВОДЊАВАЊЕ

Србија има веома малу површину покривену системима за наводњавање. Шта можемо да урадимо да ту слику променимо?

- Држава је обезбедила средства у Абу Даби фонду, која нису много коришћена. Било је капиларних делова локалних самуправа, које су успеле да среде пројектно-техничку документацију. Проблем је највећи у правно-имовинској документацији. Да се среде експропријација, али и саме парцеле кроз које ће проћи системи за наводавање. Интензивно се бавимо трошењем тих средстава у сврху наводњавања. До краја марта биће пуштен тендер за Свилајнац, па за Неготин, и идемо даље.

Шта се дешава са кинеским тржиштем?

- Тај билатерални споразум се преговара и то је нешто што Србији треба. Произвођачи меда, рецимо, стално подсећају да им је то тржиште неопходно. Ми смо у 2022. години имали спољнотрговинску размену на нивоу 55 милиона долара. Увезли смо 38, а извезли за 17 милиона долара. Споразум би нам значио. Не треба заборавити да смо ми оријентисани ка ЕУ и да са њима имамо највећи ниво робне размене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЗАКОН ВАЖИ И ЗА КУРТИЈЕВОГ РАДОИЦУ? Ељшани за Новости: Тужилаштво проверава снимке на којима је Радомировић

ДА ЛИ ЗАКОН ВАЖИ И ЗА КУРТИЈЕВОГ РАДОИЦУ? Ељшани за "Новости": Тужилаштво проверава снимке на којима је Радомировић

КУРТИЈЕВ заменик министра за заједнице и повратак, такозваног Косова, Радоица Радомировић поново је снимљен приликом извршења кривичног дела. И овог пута, баш као и прошлог, када је горео један аутомобил у Лепосавићу, жртва Радомировића су Срби.

26. 04. 2024. у 15:00

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

ТОЛИКО се грађана жалило да им је из Поште стигла лажна порука о пријему пакета да су надлежни одлучили да нађу начин како да стану на пут преварантима.

26. 04. 2024. у 09:04

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна