УПРАВНИКЕ НЕМА КО ДА КАЗНИ: Шта станари могу да ураде ако нису задовољни

С. БУЛАТОВИЋ

10. 02. 2023. у 18:27

ТРЕБАЛО је да олакшају живот и функционисање станара у зградама широм Србије. Има стамбених заједница којима је то пошло за руком, али немали број скупштина станара није сигурно за шта плаћа професионалне управнике. Уплатнице редовно стижу, али одговорног за решавање њихових проблема још нису видели.

УПРАВНИКЕ НЕМА КО ДА КАЗНИ: Шта станари могу да ураде ако нису задовољни

Фото: Д.А.

Опомену због нарушеног пословног угледа могу да добију од Суда части Привредне коморе Србије, али ни они, нити други судови досад нису пресудили одузимањем лиценце.

Од комуналне инспекције управници могу да зараде казну што нису испунили све прописане обавезе. Највећа штета, међутим, прети им од стамбене заједнице која ће им раскинути уговор.

Станари једне вишеспратнице на београдској Палилули месецима чекају да их управник пријави на "Инфостан".

- Од априла ми чекамо да он то уради - каже станар ове зграде Душан С. - Исто толико чекамо и да проради видео-надзор, јер само он може да потпише уговор. А уредно плаћамо сваког месеца. За мој стан накнада управнику је 500 динара. И ништа нису урадили.

АКТИВАН 871 ПРОФЕСИОНАЛНИ УПРАВНИК

НА основу одлука Суда части и одлука редовних судова, Привредна комора Србије до данас није вршила одузимање лиценци и брисања из Регистра.

Привредна комора Србије је досад издала 1.564 лиценце, неопходне за рад професионалног управника. Евиденција показује да је тренуто активн 871 управник. Толико их ради за неку или има сопствену фирму. Без линеце их је досад остало 383, али њих 349 због пропуштања да Привредној комори Србије доставе важећу полису осигурања од одговорности. На лични захтев или услед смрти до данас је из Регистра брисано укупно 34 професионална управника.

Најлакше решење за станаре је отказивање уговора, јер су стамбене заједнице склопиле уговор са фирмама, организаторима професионалног управљања, које запошљавају професионалне управнике и који заступају и представљају стамбене заједнице као правна лица. Комунални инспектори општине на чијој се територији зграда налази контролишу њихов рад. Њима је поверен надзор над радом професионалних управника и управника изабраних из реда станара. Уколико инспектор утврди да управник није испунио законске обавезе, а то не учини после њиховог налога, издају прекршајни налог и на основу њега се одређује новчана казна.

Уколико стамбена заједница није поступила по решењу инспектора, комунални инспектор општинском одељењу за стамбене послове подноси пријаву за увођење принудне управе. Професионални управници могу да се нађу и пред Судом части Привредне коморе Србије.

- Суд части је надлежан да утврђује повреде добрих пословних обичаја и пословног морала - објашњава Миладинка Бодрожић, тужилац Суда части. - Инспекција проверава да ли је испунио законске обавезе. На пример ако је кров оштеђен и угрожени безбедност и здравље људи, отпада фасада и слично, грађевинска инспекција доноси решење да мора да се замени. Они проверавју да ли је то и учињено.

Надлежна инспекција утврђује да ли управници раде по закону, да ли поштују одлуке стамбене заједнице, подносе извештаје о раду, да ли обавештавају станаре о томе шта раде. У случају да професионални управник неовлашћено узима и троши новац са рачуна стамбене заједнице или врши сличне кривичне и друге повреде, у том случају би станари морали судски да га гоне.

ОПТИМУМ

ПРАКСА је показала де је оптимум да један управник води рачуна између 500 и 700 станова - сматра Радован Трифунов. - То је можда око 20 зграда. Негде су станари захтевнији, негде мање захтевни. Нама је интерес да нико не квари углед професије. Али усталила се професија. Сад већ и станари знају шта треба да очекују. Брже реагују.

- Да би професионални управници добили лиценцу морају да поднесу полису осигурања од професионалне одговорности - додаје Миладинка Бодрожић. - Уколико се утврди да је направио штету стамбеној заједници, може из те полисе да се наплати. У овој години већ имамо 11 пријава, а прошле године смо имали 120. пријава. То не значи да је свака пријава била основана и да је покренут поступак у коме је Суд части утврдио да је професионални управник односно фирма у којој је запослен повредио добре пословне обичаје. За лакшу повреду је изрицана мера - опомена, за прве повреде. За теже повреде јавна опомена са објављивањем на УО Привредне коморе Србије. За најтеже повреде, поновљене повреде, непоштовање одлука Суда части, опомена се објавује на интернет страници Привредне коморе Србије.

Радован Трифунов, професионални управник из Новог Сада, објашњава да је тржиште најоштрији судија за непрофесионалне колеге.

- Највише трпе последице од станара на тржишту - каже Трифунов. - Можда добије казну, али онај ко не ради добро, неће моћи да опстане на тржишту. То делује да он може да иде и да вара људе, али он неће имати посла. Добиће отказ јер нико неће са њим да ради.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ПРАВО из "ведрог медијског неба" на Си-Ен-Ен је у петак емитован подужи ТВ прилог о злоставању палестинских затвореника у Војној бази Сде Теиман у пустињи Негев, а потврђено је и да се друге две израелске касарне базе Анатот и Офер на окупираној Западној обали користе за тамничење Палестинаца.

12. 05. 2024. у 20:51

Коментари (3)

БРУКА И СРАМОТА: Ово је Новак Ђоковић доживео у Риму