"ДЕМОКРАТИЈА, УКРАТКО" Мали: Први пут Србија пролази кроз кризу без трагичних епилога - Грађани ће на свим наредним изборима рећи шта мисле

Novosti online

25. 01. 2023. у 13:31

„СРБИЈА не изгледа као земља која је финансијски угрожена и која је пред кризом јавног дуга“. Ово звучи као нешто што бих рекао, али ово су речи професора Економског факултета Дејана Шошкића, изговорене у једној емисији, објавио је министар финансија Синиша Мали.

ДЕМОКРАТИЈА, УКРАТКО Мали: Први пут Србија пролази кроз кризу без трагичних епилога - Грађани ће на свим наредним изборима рећи шта мисле

Фото: Танјуг

- Не чујем опозиционе критичаре да реагују на ову изјаву, као што реагују на наше речи? Не. Јер њихове реакције су искључиво политичке, персонално усмерене ка државним функционерима, стручно неутемељене и то је једна од „најслађих“ потврда нашим грађанима да радимо праву ствар за њих. Први пут Србија пролази кроз неку кризу без трагичних економских епилога и то је политички непобедива чињеница, уједно, најболнија тачка критичара. За поштовање је искреност професора Шошкића, али морамо бити у томе до краја доследни, па направити паралелу са претходном кризом 2008. године и подсетити да данашње критике на рачун српског аранжмана са Међународним монетарним фондом долазе баш пошто је исти тај аранжман, односно гаранције које нам он доноси, привукао купце еврообвезница јер им гарантује да ћемо и остати стабилни. У време прошле власти, када је он и активно учествовао у њој, камате које је Србија добијала су биле знатно више, уз много боље стање економије у свету, а ММФ су отерали из земље. Такође, грађани, а ни привреда, нису имали никакву помоћ док је инфлација дивљала, а курс је био нестабилан. Тада Србија јесте била заостала - објавио је министар на свом Фејсбук профилу.

- Данас, држава је стуб стабилности економских токова али и одржавања животног стандарда грађана које криза увек најтеже погоди. У трећој години једне од највећих криза започете пандемијом и комплетним замрзавањем светске економије, настављене сукобом у Украјини, потом енергетском кризом, Србија бележи резултат који стаје у најважнију синтагму – финансијска стабилност. Потврда овога стигла нам је одмах на почетку године када смо изласком на међународно тржиште капитала прикупили 1,75 милијарди долара од страних професионалних инвеститора по камати коју ће врло брзо већ ове године прижељкивати много веће економије. Јер, улазимо у годину када опадају економске активности, расту каматне стопе, односно новац постаје све скупљи и у којој ће се умногоме изменити макроекономска слика света. Свако упућен у систем функционисања јавних финансија зна да је задуживање и раздуживање, константно, нормалан економски круг у ком функционише свака економија - наводи даље Мали.

- А Србија ће већ крајем јануара отплатом доспелог кредита од 100 милијарди динара свој јавни дуг спустити на 50,2 одсто бруто домаћег производа. На другом крају Европе за то време, земље Европске уније су пробиле критеријум договорен у Мастрихту од 60 одсто БДП-а, те њихова задуженост просечно износи 94 одсто БДП-а. Да закључим, свакако да су увек најважније реакције грађана, много важније од изјава политичких противника, а они знају да цене чињеницу да у Србији незапосленост никада није била нижа, 8,9 одсто, чињеницу да ће следећег месеца наши пензионери примити 20,1 одсто увећану пензију, кумулативно, рачунајући два последња узастопна повећања, чињеницу да већ стижу увећане и плате у јавном сектору од 12,5 одсто, да у години када се сви плаше уздржавања инвеститора од пласирања капитала, Србија бележи рекорд у приливу страних директних инвестиција од 4,4 милијарде евра, чињеницу да смо стабилни, јаки, издржљиви и да ћемо тако прегурати и ову кризу. А после? Па после ње ће наши грађани на свим наредним изборима рећи шта мисле о томе. То је, укратко, демократија - закључује министар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)