КЕШ ИДЕ У ИСТОРИЈУ: Расте куповина преко интернета, мобилним и електронским банкарством

Б. Царановић

10. 01. 2023. у 10:00

ЕЛЕКТРОНСКА трговина све више замењује куповину кешом. Шопинг из својих домова, само преко рачунара или мобилних телефона, постаје свакодневица.

КЕШ ИДЕ У ИСТОРИЈУ: Расте куповина преко интернета, мобилним и електронским банкарством

Фото Shutterstock

Према последњим подацима Народне банке Србије, прошле године за више од трећине је порастао број куповина на интернету картицама и електронским новцем у динарима, у односу на годину раније. У извештају за треће тромесечје, укупно повећање броја корисника мобилног банкарства износи 23,76 одсто, а корисника електронског банкарства 9,13 процената.

Како статистика Централне банке показује, за девет месеци минуле године обављено је укупно 21,6 милиона трансакција картицама и електронским новцем робе и услуга у динарима. Годину дана раније тај број за исти период био је за око пет милиона мањи, а више од три пута мањи 2020. године. У шопингу преко интернета у том периоду потрошено је 56,8 милијарди динара, за готово упола више него годину раније.

- Предузетници су у трећем тромесечју 2022. године путем мобилног банкарства плаћали 27,31 одсто више него у истом тромесечју претходне године - податак је из последњег Извештаја НБС.

- Број трансакција картицама и електронским новцем којима су купљени роба и услуге путем интернета бележи стабилан раст на међугодишњем нивоу. Тако је у трећем тромесечју 2022. обављено 10.854.002 трансакције куповине робе и услуга картицама и електронским новцем на интернету у свим валутама, што је за 52,59 одсто више него у трећем тромесечју 2021. године. Истовремено, број динарских плаћања за куповину преко интернет сајтова порастао је за 55,52 процената у односу на треће тромесечје 2021. године, што потврђује међугодишњи тренд броја трансакција у динарима.

За првих девет месеци прошле године, за готово 48 процената, повећана је вредност куповине у динарима преко мреже, а у еврима за чак 81,4 одсто. Износ трансакција куповине робе и услуга картицама и елекронским новцем на интернету у америчким доларима већи је за око 28 одсто, вредео је више од 100 милиона долара, а за девет месеци 2021. године - око 78 милиона. Куповина на мрежи у фунтама од јануара до септембра вредела је 9,2 милиона фунти, што је за трећину више него претходне године. Плаћање преко интернета "швајцарцима" скочило је за 88,6 процената, али је број трансакција и вредност мања него у другим валутама - око два милиона франака.

Што се тиче куповине картицама, у трговинама у Србији их је било више од 109 милиона. За петину више него претходне године. Ово су подаци који се тичу "пластике" издате у банкама које послују на нашем тржишту. Много је већи скок забележен картицама из иностранства - 32,19 одсто.

- То указује на наставак тренда раста потрошње страних туриста - објашњавају у Централној банци.

- Број издатих платних картица на крају трећег тромесечја 2022. износио је 10.540.487, што је за 3,32 одсто више него на крају трећег тромесечја 2021. године.

Забележен је и пораст подигнутих кредита онлајн. Тако је број уговора о финансијским услугама који су закључени на даљину електронским путем већи за 23,93 процента у односу на годину пре.

- Посматрано по врсти финансијског производа, грађани су у већој мери користили могућност уговарања на даљину у трећем тромесечју 2022. године него у истом тромесечју 2021. године приликом уговарања дозвољеног прекорачења рачуна - за 2,03 одсто, готовинског кредита - за 39 процената, орочене штедње - за 54,74 процента. У мањој мери су отварали текуће рачуне - за 18,57 одсто више.

Смањује се број банкомата

У ТРЕЋЕМ тромесечју 2022. године било је 8.788 нових уређаја више него у трећем тромесечју 2021. године. Број виртуелних продајних места порастао је за 0,51 проценат, док је број банкомата опао за 3,56 одсто. Све учесталије коришћење инстант плаћања потврђено је и повећањем броја и вредности извршених трансакција - растом од 20,82 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА о Сребреници још није дошла ни до гласања у Генералној скупштини Уједињених нација, а регион је додатно и дубоко поделила, иако, како тврде њени главни спонзори, пре свега Немачка и САД, има задатак да "помири" Западни Балкан.

26. 04. 2024. у 08:35

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

ТОЛИКО се грађана жалило да им је из Поште стигла лажна порука о пријему пакета да су надлежни одлучили да нађу начин како да стану на пут преварантима.

26. 04. 2024. у 09:04

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!