АГРАР КАО ПРИЛИКА ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ: Конференција студената Пољопривредног факултета у Новом Саду
ЦЕНТАР за развој каријере Пољопривредног факултета из Новог Сада први пут организује конференцију за академце под називом Прилике и положај младих агронома у Србији.
FOTO: Privatna arhiva
Конференција ће се одржати у уторак на Златибору, а биће подељена на четири тематске области: поље науке, затим привреде, локалне самоуправе као и на области предузетништва и образовања у аграру.
Сви предавачи панела су свршени и несвршени студенти Пољопривредног факултета у Новом Саду и дужи низ година се баве тематиком коју ће презентовати. Свој професионални пут пронашли су у различитим сферама пољопривреде, а своја искуствима ће радо поделити са учесницима конгреса.
Главне теме скупа су видови подршке младим агрономима, о чему говори Младен Петреш, помоћник покрајинског секретара за пољопривреду и истраживач-сарадник на Пољопривредном факултету у Новом Саду. О Научно-истраживачком раду као шанси у пољопривреди говориће Јована Крстић, истраживач-приправник Одељења за кукуруз – Хербологија на Институту за ратарство и повртарство, затим истраживач-сарадник Милош Крстић са Одељење за уљане културе – Оплемењивање са овог истог института.
О Значају неформалног образовања у аграру говориће Младена Микан, заменица руководиоца Центра за развој каријере са Пољопивредног факултета у Новом Саду.
Према речима организатора конференције Младене Микан, ова конференција није намењена само студентима пољопривредних факултета, већ свим академцима који су заинтересовани за развој и усмерење каријерног пута након студирања.
– Када је у питању перспектива младих након завршеног факултета, у пољопривреди, нарочито у Војводини, прилике за запошљавање су јако велике. Србија је доста усмерена ка аграрној делатности због погодних климатских услова и нарочито плодног земљишта, а свесни смо да је у данашње време изузетно значајна производња хране. Не само да је велики број јединица у привреди где студенти могу да се запосле, већ је и велика персектива у самозапошљавању, односно предузетништву у пољопривреди. Постоје многи програми за финансирање и суфинансирање младих агронома, у зависности од тога којом граном пољопривреде желе да се баве – истакла је Младена Микан.
Она је додала да је "стављен акценат на жене у пољопривреди и младе који крећу да се баве предузетништвом у аграру. Поред државних подстицаја, постоје и покрајински али и многи европски фондови који стимулишу овакав вид делатности. У зависности од преференција, већина је заиста запослена у својој струци а често се дешава да су фирме дуго у потрази за запосленима јер нема довољно дипломираних инжењера пољопривреде на тржишту рада".
Препоручујемо
"МАШИНЦИ" ПОНОВО НА ЦЕНИ: Велики број студената посетио сајам пракси "Отворена врата"
18. 11. 2022. у 15:12
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.
27. 01. 2026. у 07:44
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)
КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.
27. 01. 2026. у 11:26
Коментари (0)