ИНИЦИЈАТИВА АНКАРЕ: Турска предлазе продужење споразума о храни за годину дана

Novosti online

07. 11. 2022. у 21:36

ТУРСКА ће преузети иницијативу за продужење договора о транспорту житарица црноморском рутом за још годину дана, изјавио је данас министар одбране Турске Хулуси Акар.

ИНИЦИЈАТИВА АНКАРЕ: Турска предлазе продужење споразума о храни за годину дана

Фото: Shutterstock/Илустрација

На сајту ТВ канала Си-Ен-Ен Турска подсећа се да су крајем јула представници Русије, Украјине, Турске и УН потписали пакет споразума о транспорту житарица, којим се утврђује динамика за извоз украјинског жита из црноморских лука и предвиђа укидање ограничења на извоз руских пољопривредних производа на светска тржишта, преноси РИА Новости.

Међутим, Москва је више пута указала да договор не функционише у делу који се односи на руску храну и ђубриво и упозорила да се украјинско жито шаље првенствено у Европу, а не у сиромашне земље Африке.

Крајем прошле недеље, након украјинског напада на бродове Црноморске флоте у Севастопољу, Русија је суспендовала своје учешће у транспорту жита, али га је реактивирала након преговора са Турском и добијања писмених гаранција од Украјине.

Овај уговор истиче 19. новембра.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКО ИЗ СРБИЈЕ НЕЋЕ ИЋИ У БРИСЕЛ ПРВИ ПУТ У 14 ГОДИНА Вучић: Штитим интересе наше земље, спрема се велики сукоб

НИКО ИЗ СРБИЈЕ НЕЋЕ ИЋИ У БРИСЕЛ ПРВИ ПУТ У 14 ГОДИНА Вучић: Штитим интересе наше земље, спрема се велики сукоб

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је да сутра неће отићи у Брисел на самит ЕУ-Западни Балкан јер сматра да мора да штити интересе Србије и додао да ће Србија свакако наставити европским путем.

16. 12. 2025. у 19:58

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

Синови и кћери нације, спремите се за БОРБУ, Руска тврда МОЋ расте! Генерал упутио алармантно упозорење

"Синови и кћери нације, спремите се за БОРБУ, Руска тврда МОЋ расте!" Генерал упутио алармантно упозорење

РИЗИК да би Русија могла да нападне Велику Британију расте, а "синови и кћери" нације морају бити спремни за борбу, рекао је командант британских оружаних снага.

16. 12. 2025. у 11:42

Коментари (0)

ВЛАДИМИР ПУТИН ЈЕ ОДУШЕВЉЕН! Руски председник се ванредно огласио: Снажан и одлучан карактер!