ИСЛАНД НАЈБОЉЕ БРИНЕ О ПЕНЗИОНЕРИМА: Рангирање пензијских система показало - економски најјаче државе нису на врху листе

Ј. Ж. С.

03. 11. 2022. у 09:44

ПРВИ пут у историји они који су навршили 65 година многобројнији су у светској популацији од петогодишњака и млађих.

ИСЛАНД НАЈБОЉЕ БРИНЕ О ПЕНЗИОНЕРИМА: Рангирање пензијских система показало - економски најјаче државе нису на врху листе

Фото Shutterstock

Животни век људи је све дужи, а чини се да пензијски системи у највећем делу света нису баш спремни за ове велике промене. Због тога све више послодаваца у свету напушта програме са "утврђеним бенефитима" и прелазе на систем "утврђених доприноса", што је за будуће пензионере неповољније.

Ово су резултати рангирања пензијских система припремљених у "Мерсеру", реномираној глобалној кући за финансијски консалтинг, чији су експерти анализирали 44 пензијска модела са разних страна планете, а који обухватају 65 одсто светског становништва.

У извештају се наводи да је свако рангирање појединачних система у начелу спорно, јер је сваки од њих резултат различитих економских, социјалних, политичких и историјских околности. Последица тога је да неки систем, ма како високе оцене добио, не може у целини да се "пресади" у неко друго друштво.

Прво место је, као и лане, заузео пензијски систем Исланда, острвске државе која има само око 366.000 становника. Оцењен је као здрав коктел пензијских решења за јавни и приватни сектор. Ова земља је први пут обухваћена студијом прошле године и одмах је избила на прво место. На другој и трећој позицији, на којима су биле и лане, налазе се пензијски системи Холандије и Данске, а следе Израел, Финска, Аустралија, Норвешка, Шведска. У друштву првих десет су и Сингапур, Велика Британија и Северна Ирска.

Швајцарска, која је европски синоним за уређено друштво, тек је на 11. месту, док је највећа економија света, САД 20, систем највеће европске привреде, Немачке, на табели "Мерсера" је седамнаести, за три места ниже него лане. Најбоље оцењен пензијски систем Азије је сингапурски, на 9. месту, док је друга економија света, Кина, рангирана као 36.

Овога пута најлошије је оцењен пензијски систем Тајланда, који се, међутим, из године у годину побољшава.

ПОСАО НАПУШТАМО СВЕ СТАРИЈИ

ПРЕПОРУКА готово свих земаља је да се свуда граница за завршетак радног века и одлазак у пензију помери навише, како би се ублажиле последице повећања удела припадника трећег доба у укупном становништву, растуће задужености држава и ниских стопа рађања.

Службе Уједињених нација предвиђају да ће удео старијих од 65 у светском становништву са 9,7 одсто ове године до 2050. нарасти на 16,4 процента.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

ЏЕРАЛД Кнаус, шеф ЕСИ института и главни протагониста и менаџер кампање Аљбина Куртија, рекао је да постоји неколико држава чланица Савета Европе које се спремају да блокирају гласање за пријем тзв. Косова у Комитет министара, где помиње и две савезничке државе лажне државе - Француску и Немачку.

04. 05. 2024. у 12:59

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)