ФИНАСИЈСКИ УСЛОВИ СЕ ПОГОРШАЛИ: Инфлација у еврозони скочила на рекордно висок ниво

Новости онлине

31. 10. 2022. у 17:08

ФИНАНСИЈСКИ услови се убрзано погоршавају, а неке земље се суочавају са растом цена од више од 20%, показују званични подаци

ФИНАСИЈСКИ УСЛОВИ СЕ ПОГОРШАЛИ: Инфлација у еврозони скочила на рекордно висок ниво

Foto: Shutterstock

Инфлација у блоку од 19 земаља које користе евро достигла је нови максимум од 10,7 одсто у октобру, према прелиминарним подацима објављеним у понедељак.

Ако буду потврђене коначним подацима које ће Еуростат објавити касније у новембру, то ће бити први пут да је месечна инфлација прешла изнад 10% од формирања еврозоне, појачавајући страх од предстојеће рецесије.

Пораст су подстакнуле цене енергената за које је завод за статистику проценио да су за 41,9 одсто више него у истом месецу прошле године. Верује се да су цене хране, алкохола и дувана порасле за 13,1% на годишњем нивоу.

Економске силе Немачка, Француска и Италија највише су изазвале поскупљења, према Еуростату. Италија, где се годишња стопа инфлације за октобар предвиђа од 12,8%, забележила је највећи месечни раст са скоком од 4%. Према прелиминарним подацима, потрошачке цене у Немачкој скочиле су 11,6 одсто, ау Француској 7,1 одсто.

Балтичке државе су се појавиле међу најтеже погођеним земљама са годишњом инфлацијом која је прешла границу од 20%. Естонија предњачи са проценом од 22,4%.

- Опасност да ће се погоршање економских изгледа показати горе од очекиваног, чинећи претерано брз корак у нормализацији каматних стопа непропорционалним, не треба потцењивати - рекао је гувернер Банке Италије Ињацио Виско Блумберг у понедељак.

У покушају да обори цене, Европска централна банка (ЕЦБ) је прошле недеље удвостручила своју кључну каматну стопу на 1,5 одсто и потврдила даља повећања стопа у наредним месецима - пренео је РТ.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ:

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (1)

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Морам да саопштим вест која су ми јавили пре неколико минута