АМЕРИЧКА ЕКОНОМИЈА ПОРАСЛА У ТРЕЋЕМ КВАРТАЛУ: Забележен раст од 2,6% након пада у првој половини ове године

Новости онлајн

28. 10. 2022. у 09:48

АМЕРИЧКА економија је порасла у трећем кварталу, опорављајући се након пада у првој половини ове године, али постоје назнаке да приватна потрошња, која покреће привреду САД, почиње да посустаје.

АМЕРИЧКА ЕКОНОМИЈА ПОРАСЛА У ТРЕЋЕМ КВАРТАЛУ: Забележен раст од 2,6% након пада у првој половини ове године

Фото: ЕПА

Бруто домаћи производ (БДП), најшира мера економске активности, порастао је по годишњој стопи од 2,6 одсто током трећег квартала, према првим проценама Канцеларије за економске анализе објављеним ноћас, преноси Си-Ен-Ен (ЦНН).

То је заокрет у односу на пад од 1,6 процената у првом кварталу године и негативног резултата од 0,6 посто у другом. Економисти су предвиђали раст у периоду јул-септембар од 2,4 процента, према анкети Рефинитива.

Амерички председник Џо Бајден је поздравио опоравак БДП-а, оценивши да је то „још један доказ да наш економски опоравак наставља да напредује“.

Мада последњи подаци потврђују да Сједињене Државе тренутно нису у рецесији, економисти упозоравају да најновији извештај о БДП-у не значи да она није неизбежна.

Знатан део привредног раста подстакнут је уравнотежењем увоза и извоза, при чему је у САД испоручено мање стране робе јер се потрошња становништа окренула са куповине намештаја, бицикала и друге трајне робе, која је била подстакнута пандемијом, на путовања и изласке у ресторане.

Приватна потрошња је порасла у трећем тромесечју за 1,4 одсто на годишњем нивоу, што, иако боље од очекиваног, представља успоравање у односу на прва два квартала.

БОНУС ВИДЕО:

НУКЛЕАРНИ НАПАД КАО ОДГОВОР НА НУКЛЕАРНИ НАПАД: Погледајте како Руси вежбају за најгори сценарио

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар орешника и сармата може да уништи читав НАТО у Европи

РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар "орешника" и "сармата" може да уништи читав НАТО у Европи

КОМБИНОВАНО лансирање ракетних система „сармат“ и „орешник“ способно је да неутралише целу војну инфраструктуру Северноатлантске алијансе у Европи, рекао је за руске медије Александар Степанов, војни стручњак Института за право и националну безбедност Руске председничке академије за националну економију и јавну управу (РАНХЕГА).

13. 05. 2026. у 12:29

Коментари (1)

ЈАВНА ЈЕ ТАЈНА ДА СЕ ДРОГИРА Јулија оплела по бившем шефу, Путина диже у небеса: Обе земље пате јер Словени убијају Словене!