РАЗЛИКА ИЗМЕЂУ ДИСКОНТА И СУПЕРМАРКЕТА: Цене намирница у Аустрији драстично расту
У АУСТРИЈИ се у протеклом периоду бележи значајан раст цена прехрамбених производа и нестала је ценовна разлика између дисконта и супермаркета.
Фото: AP Photo/Ronald Zak/Илустрација
У протекле четири године су у великој мери скочиле цене свих производа пре свега из нижег ценовног ранга, закључак је Удружења за информисање потрошача (ВКИ).
Ценовна разлика између дисконта и супермаркета све више нестаје, а упоређивање цена постаје све важније приликом куповине.
У 2018. години је разлика између дисконта и супермаркета била још на шест одсто, а ове године се смањила на три одсто, тврдио је ВКИ.
Од јула 2018. до августа ове године су јефтинији прехрамбени производи поскупели за између 22 и 27 одсто, а производи познатих марки за 22 до 24 процента.
Најмањи раст цена забележен је код "био-производа", где је износио 15 до 17 одсто.
"Упадљив је био скок цена појединих производа у нижем ценовном сегменту. Цена биљних уља се у последње четири године удвостручила, а у једном случају за чак 144 одсто", констатовао је ВКИ.
Удружење истиче да се раст цена од 50 до 70 одсто бележи и код хлеба, тоста, брашна, тестенине.
То, указују, важи и за разне замрзнуте производе и саламе.
"Ко тренутно жели повољније да пазари мора у сваком случају поредити цене", саветује Кристијан Корхер, шеф сектора за истраживање у ВКИ.
БОНУС ВИДЕО: Стотине хиљада људи у Хајд парку у Лондону
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН ГУБИ КРИМ? У току је "дубока операција" - Украјина изводи брз повратак полуострва након 12 година
ЗАПАДНИ медији и стручњаци данима уназад предвиђају да би се полуострво Крим могло вратити под украјинску контролу, јер је Украјина прекинула руске линије снабдевања.
06. 06. 2026. у 08:59 >> 08:59
НЕМАЧКА ХИТНО ПОЗВАЛА РУСИЈУ: Путине, време је...
МИНИСТАР спољних послова Немачке, Јохан Вадефул, позвао је руског председника, Владимира Путина, да покрене преговоре о миру у Украјини уз учешће Европе, преносе немачки медији.
05. 06. 2026. у 09:53
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)