КУПУЈЕМО БУМБАРЕ, ПРОДАЈЕМО ЗМИЈЕ: Званична статистика трговања наше земље са светом бележи и необичне размене производа и животиња

С. БУЛАТОВИЋ

18. 08. 2022. у 10:30

ПУЖЕВИ прелазе границу Србије у оба смера, док нам бумбари углавном слећу и то највише из Белгије, Словачке и Холандије.

КУПУЈЕМО БУМБАРЕ,  ПРОДАЈЕМО ЗМИЈЕ: Званична статистика трговања наше земље са светом бележи и необичне размене производа и животиња

Бумбари спремни за транспорт, Фото Сајт Агроклуб

Међу хиљадама царинских бројева, које прате увоз робе у нашу земљу, јесу и они иза којих се крију - инсекти, морски пужеви, људска коса, длаке домаће и дивље свиње... И они које прате товаре у иностранство нису мање егзотични. Србија је тако, за првих шест месеци ове године, у Велику Британију извезла живе рептиле, а међу њима и змије и корњаче, вредне 308.000 евра.

У истом овом периоду, увезли смо око 19 тона инсеката, вредних око 34.000 евра. Већина њих стигла је како би нам воће и поврће било здравије и плодније. Озбиљни произвођачи парадајза, боровница и јагода не могу се поуздати да ће чиста срећа натерати бумбаре на њихове саднице.

- Бумбари су важни за опрашивање, попут пчела - објашњава Срђан Драгојевић, инжењер пољопривреде и власник фирме која увози ове инсекте.

- За разлику од пчела, они иду и на парадајз. Оплодња утиче на квалитет и количину производа. Примена бумбара гарантује да нема опасних пестицида, јер су осетљиви на њих. У природи нема довољно бумбара, а и бројност пчела је све мања, па ће оплодња постати озбиљан проблем у будућности. У заштити биља се употребљавају и корисни предатори, инсекти који уништавају штеточине. Они се употребљавају и у Србији. Трипс се, на пример, због стварања резистенције у многим регионима са интензивном производњом, често не може контролисати применом инсектицида, па је употреба предатора једино добро решење.

Фото Shutterstock

Србија у првој половини ове године увезла и живе и расхлађене морске пужеве, вредне скоро два милиона евра. Стигли су из Индонезије, Малезије, Сингапура и Сри Ланке. Махом из суседних земаља нам је стигло и 249 тона њихових копнених и знатно јефтинијих имењака. Коштали су 313.000 евра. Србија је, међутим, нешто већи извозник пужева. Продали смо странцима чак 574 тоне.

- Година је била сушна, па смо морали и да увозимо пужеве - кажу нам у фабрици која је један од највећих прерађивача пужева.

- Ми смо кланица пужева и имамо кланични број и у Бриселу, како бисмо могли да извозимо. Углавном све количине овог меса иду у иностранство. Свега неколико ресторана у Београду и Новом Саду наручују и то по неколико килограма. Не постоји култура јела пужева у Србији. Ми сматрамо да је најбоље да новац остане код куће, односно да откупимо на домаћем тржишту пужеве. Када су сушне године, да бисмо испоштовали договорене количине, морамо да увозимо. Таква је ова, а таква је била и прошла година.

ПРОДАЛИ ПЧЕЛЕ

ОД почетка ове године продали смо странцима и живе пчеле. У Јордан их је одлетело у вредности од 45.000 евра. Извезли смо и 491 тону црева, бешика и желудаца од животиња. Истовремено смо ове изнутрице и увезли и то - 207 тона. Нама стижу из Аустрије, Италије, Кине, Либана, Немачке, Румуније, Словачке... Продајемо их Албанији, Босни и Херцеговини, Гани, Грчкој, Мађарској, Обали Слоноваче...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)