НА ДЕСЕТИНИ КЊИЖИЦА 99 ОДСТО ШТЕДЊЕ: Расте штедња наших грађана од почетка године

Б. Царановић

21. 07. 2022. у 11:30

ОД почетка године укупна штедња становништва бележи повећање, па је до средине овог месеца на штедним књижицама клијената у Србији било 13,2 милијарде евра и 86,6 милијарди динара.

НА ДЕСЕТИНИ КЊИЖИЦА 99 ОДСТО ШТЕДЊЕ: Расте штедња наших грађана од почетка године

Фото Н. Скендерија

После привременог смањења динарске штедње, под утицајем украјинске кризе, од почетка јула се поново бележи раст. Како су показали последњи подаци Народне банке Србије, највећи део штедње смештен је на малом броју штедних партија и даље се више исплати чување новца у домаћој валути.

Интересантно је да од укупног броја динарских штедиша, готово 90 одсто њих на књижици има мале износе до 10.000 динара, а то је свега један проценат укупне суме штедње у нашој валути. Преосталих 99 одсто целокупне сакупљеног износа по банкама, налази се на десетини партија. Од тога, милионске суме смештене су на тек око један одсто књижица.

- Према последњим подацима који су расположиви за крај маја, највећи број штедних партија - њих 959.128 што је 88,2 одсто њиховог укупног броја, односи се на штедњу у мањим износима - кажу у НБС.

- Посматрано према висини појединачних штедних улога, готово три четвртине динарске штедње, или 73 процента односи се на штедњу у износима преко милион динара!

Фото Танјуг

Међу тим милионским износима, најзаступљенији штедни улози су између једног и пет милиона динара. Такви покривају 40 процената све штедње, који посматрано према броју штедних партија учествују са 1,5 одсто, односно њих 16.641 у укупном броју штедних партија.

- Када је реч о девизној штедњи, крајем маја највише је било партија које припадају категорији до 500 евра. Њих 3.880.169. Тако је ове најмање суме сакупило 80 одсто штедиша, а сума коју чувају је 94,3 милиона евра, или 0,7 одсто укупне девизне штедње - објашњавају у НБС.

- Посматрано према висини девизне штедње, готово половина се односи на партије чија је вредност између 10.000 евра и 50.000 евра - 43,9 процената. Тих 5,7 милијарди евра сакупљено је на 5,4 одсто свих штедњих књижица.

Према речима наших саговорника из НБС, повећана неизвесност у међународном окружењу је од краја фебруара све до половине априла имала утицај на снажан раст потражње становништва за страном готовином, како у мењачницама тако и у банкама.

- Дошло је и до одређених промена у валутној структури штедње у корист девизне, а на рачун динарских депозита, што је водило одређеном смањењу динарске штедње грађана - објашњавају у Централној банци.

- Захваљујући нашим активностима, обезбеђена је како стабилност на девизном тржишту, тако и несметано снабдевање и динарском и девизном ликвидношћу. Заустављено је опадање динарске штедње већ средином априла, а у јуну, као и у првих 11 дана јула бележи се раст динарске штедње. Од изузетног значаја је и чињеница да су динарски и девизни депозити клијената у банкама, у складу са одредбама Закона о осигурању депозита, осигурани до износа од 50.000 евра.

СКОРО СВЕ У ЕВРИМА

НАЈВЕЋИ део девизне штедње чини штедња у еврима. У европској валути је 90,5 одсто, у америчким доларима 4,3 процената укупне девизне штедње. На швајцарске франке отишло је 4,1 одсто преостале суме, а на све остале валуте свега један проценат укупне девизне штедње.

НЕМА ОПОРЕЗИВАЊА У НАШОЈ ВАЛУТИ

РЕДОВНЕ полугодишње анализе о исплативости штедње потврђују да је корисније штедети у домаћој валути, како у дугом, тако и у кратком року - тврде у НБС. - На то утиче монетарна и фискална стабилност у дужем периоду, а каматне стопе на штедњу у динарима релативно су више него на штедњу у еврима. Осим тога, камата на динарску штедњу се не опорезује, а камата на штедњу у еврима се опорезује по стопи од 15 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)