ТРИКОВИ КОЈИМА МОЖЕТЕ УШТЕДЕТИ СТРУЈУ: Колико троши фрижидер, зависи од тога где стоји

Новости онлине

18. 07. 2022. у 11:23

ПРОФЕСОР са Машинског факултета, професор доктор Милош Бањац открио је који уређаји највише троше струју и дао практичне савете како да смањите рачуне, а ипак користите уређаје.

ТРИКОВИ КОЈИМА МОЖЕТЕ УШТЕДЕТИ СТРУЈУ: Колико троши фрижидер, зависи од тога где стоји

Фото: Депоситпхотос

- Енергију највише трошимо за грејање, то је неких 60 одсто, осталих 40 одсто трошимо на неке уређаје које користимо у домаћинству. Међу њима се свакако истиче бојлер, ако погледамо тих 40 одсто, он је највећи потрошач, следи шпорет, односно кување, прати га клима-уређај, па би онда дошла рецимо веш-машина и остали кућни уређаји - рекао је проф. Бањац.

Колико који уређај троши и како да уштедите?

Када је реч о машинама за прање, највећа потрошња је код загревања топле воде.

- Веш машина највише троши на загревање топле воде, то је део који морамо да смањимо. Данашњи детерџенти су прилично јаки, па можемо да смањимо температуру загревања те воде, да ставимо на 30 степени. Не треба да користимо претпрање пошто веш обично није тако прљав. Приликом сушења не треба да користимо програм за сушење него да из центрифуге изађе релативно сув веш, а онда га сушимо на ваздуху ко год има могућности. Потпуно је непотребно да још користимо и сушилицу за веш - рекао је проф. Бањац у Јутарњем програму на ТВ Прва.

Исто би требало да урадимо и са машином за прање судова.

"И ту можемо да смањимо температуру воде која се греје, да не идемо на сушење ако постоји та могућност него да оставимо да се природно осуше. Наравно, код свих тих машина за веш или судове, било би згодно да увек буде пуна машина, да не перемо пола машине".

Фрижидер - колико троши зависи од тога где стоји

- Фрижидер је машина којом хоћемо да охладимо један део простор, мада делује да он загрева простор у којем се налази јер топлотну енергију из унутрашњости фрижидера пребацује споља. Ако га држимо у неком хладном простору, онда ће тај процес да буде интензивнији и смањићемо потрошњу електричне енергије. Зато никако не треба стављати фрижидер близу неких грејних тела – радијатора, шпорета, било чега што греје, не треба га изложити сунцу - објаснио је професор.

Објаснио је и да не треба уносити никакву топлу храну у фрижидер, већ је прво охладити до спољашње температуре.

- Треба држати увек поклопљену храну у фрижидеру јер намирнице испаравају и хвата се лед на оним хладним површинама у фрижидеру и то отежава процес и додатно троши енергију. Добро би било очистити с времена на време задњу страну фрижидера - открио је проф. др Бањац.

Шпорет - још један уређај који се користи свакодневно, али и овде постоје опције које могу да смање рачуне за струју

- Оно што бих свакако препоручио је да се, ако постоји могућност, пређе на индукционо кување због тога што ми хоћемо те намирнице које се налазе у шерпи да загрејемо и термички обрадимо. Код индукционих апарата и шпорета ми прескачемо онај део када треба прво да загрејемо ринглу, па да са рингле топлота пређе на шерпу, па на храну. Овде имамо хладну ринглу, а енергија се директно преноси на саму шерпу - рекао је он за ТВ Прва.

Када вода кључа, смањимо температуру јер више ништа не постижемо држањем рингле укључене на најјаче, а добра опција је и кување у експрес лонцу.

- Ако кувате у експрес лонцу, он омогућава да се подигне притисак, а самим тим и температура воде у лонцу и онда ће се и процес термичке обраде хране далеко убрзати.

Бојлер - како да четири пута уштедите енергију?

- Најбољи режим би био да се не претерује са температуром воде, посебно лети, него да ставите на 50-60 степени, што је лети сасвим довољно. Економски је најисплативије да се бојлер укључи увече, а да се сутрадан по потреби догрева - каже професор Бањац, додајући да се туширањем троши далеко мање воде него купањем у кади. Ту имате четири пута уштеду енергије - истиче он.

Клима-уређаји не троше пуно, али могу и мање

Клима уређаји не троше много, али професор ипак има савете како да троше још мање.

- Једна од препорука је да се не хлади на екстремно ниске температуре, да не ставите на 18 степени него да раде на неком режиму од 23, 24, 25 степени. Препоручује се разлика од неких седам степени да буде између спољашњег и унутрашњег ваздуха, због здравља. Наравно, може и 10 степени, али не треба ићи у ужасно хладне просторије, излазак на топло може заиста да има лош здравствени утицај - закључује проф. Бањац.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати