ЕР СРБИЈА ОДОЛЕВА ХАОТИЧНОЈ СИТУАЦИЈИ У АВИО-САОБРАЋАЈУ: Није отказан ни један једини чартер-лет

Novosti online

08. 07. 2022. у 13:15

НАЦИОНАЛНА авио-компанија задржала редовност саобраћаја на вишем нивоу од индустријског просека, у првој половини јула отказано свега 0,52 одсто летова.

ЕР СРБИЈА ОДОЛЕВА ХАОТИЧНОЈ СИТУАЦИЈИ У АВИО-САОБРАЋАЈУ: Није отказан ни један једини чартер-лет

Фото: Танјуг

Хаос у глобалном путничком авио-саобраћају, пре свега у северној хемисфери, односно САД и земљама Западне Европе, и даље не показује знаке поправљања ситуације. 

Десетине хиљада отказаних летова, вишечасовна кашњења, заборављени пртљази, редови на сваком кораку – то је неочекивана слика неких од најважнијих светских и европских аеродрома овог лета, као што су Лондон, Амстердам, Франкфурт... Разлози су различити, али се најчешће помиње чињеница да се потражња вратила после дугог периода ниске тражње услед пандемије и ограничења у путовањима, а да при томе у појединим сегментима индустрије нема довољно квалификованог људства да се избори са повећаним обимом саобраћаја.

Ни Балкан није поштеђен

Ни шири регион Балкана није поштеђен проблема у авио-саобраћају. Од предстојећег викенда, због најаве са лондонског аеродрома Хитроу да опслуга у појединим терминима неће бити могућа, Ер Србија је била принуђена да откаже поподневне летове суботом и недељом између Београда и Лондона и такво стање ће се задржати током читаве летње сезоне, односно до краја октобра 2022. године.

Посебан апсурд представљала је чињеница да се протеклих викенда инсистирало на томе да српска национална авио-компанија обави те летове, па макар и са празним авионима, пошто би у супротном постојао ризик да изгуби неке од својих историјских слотова, односно права на слетање на лондонски аеродром у одређено време. Стручњаци процењују да су неки од тих слотова вредни и више десетина милиона евра.

Поред тога, да невоља буде већа, Ер Србија је недавно добила једнострани захтев од аеродрома Схипол у Амстердаму да до краја августа смањи број седишта у понуди на летовима из Амстердама ка Београду. Аеродром Схипол тај захтев правда чињеницом да због недостатка радне снаге, превасходно на безбедносној контроли, не може да организује процес рада који би омогућио опслугу авиона на време при постојећем обиму саобраћаја.

Услед лимитирања броја путника по лету, долази до још једне апсурдне ситуације – појединим прекобројним путницима са купљеним картама укрцавање ће бити ускраћено у случају попуњености авиона преко додељене квоте за конкретне дане, иако ће на тим летовима заправо остати празна седишта.

Ер Србија је најавила да ће тражити заштиту својих права, као и неку врсту компензације због финансијске и штете по репутацију, али се свеједно са смањивањем броја путника већ почело. Према неким незваничним информацијама, реч је о близу трећине свих путника који ће се наћи у незавидној ситуацији – због тога што се и друге компаније које лете са Схипола суочавају са истим проблемом, па је практично немогуће преусмерити их на друге летове, али и зато што у хотелима у Амстердаму понестаје капацитета.

Ситуација код нас још увек није толико критична као на Западу

Фото: ербас а330 тwиттер ер србија

Међутим, према подацима о обављеном авио-саобраћају у региону током јуна, ситуација у земљама бивше Југославије и ширем региону Балкана још увек није толико критична, као што је у САД и Западној Европи.

Штавише, Ер Србија је до сада, према информацијама из те компаније, у првој половини јула отказала 10 летова, свега 0,52 одсто од укупно 1938 планираних, што у поређењу са хиљадама и десетинама хиљада отказаних летова у Европи и не изгледа тако много.

Према недавној изјави комерцијалног директора компаније, компанија се спремила за летњу сезону и изнајмљивањем додатних авиона са посадама, као и ангажовањем одређеног броја нових чланова посаде.

Штавише, када се погледа проценат отказивања летова других европских авио-компанија, бројке су много озбиљније – тако је, према подацима специјализованог портала Мабриан, нискотарифни Изиџет у периоду између 1. и 15. јула отказао чак 1.394 лета, односно 5,46 одсто од укупно планираних, Туркиш ерлајнз 399 летова (6,66 одсто), Виз УК 45 летова (3,41 одсто) итд.

Најновије информације у вези са отказивањима летова европских авио-компанија, које се односе на средњи и дужи рок, све су више песимистичне. Тако је Бритиш ервејз најавио да ће у периоду од почетка августа до краја октобра отказати још 10.300 летова, што укупан досадашњи број отказивања летова националног авио-превозника Велике Британије од априла до октобра подиже на чак 30.000. Када је реч о чувеној скандинавској компанији САС, која се поред стандардних проблема за индустрију, ових дана суочила и са штрајком пилота, она је само у среду, 6. јула, отказала чак 196 својих летова, односно 63 одсто летова планираних за тај дан.

Ер Србија није отказала ни један једини чартер-лет

ФОТО: ЕР Србија

 

Посебан куриозитет представља чињеница да Ер Србија у последњих девет година, односно од када послује под тим именом, није отказала ни један једини чартер-лет. То је посебно важно бројним туристима који и ове године планирају да чартер-летовима дођу до својих морских дестинација. Колико су ти летови све популарнији, довољно илуструје чињеница да ће Ер Србија ове године обавити чак за 37,1 одсто више чартер-летова у односу на последњу претпандемијску и иначе рекордну годину, када је српска национална авио-компанија превезла укупно 2,81 милион путника. Повећан број летова, поред више фреквенција, објашњава се и обновом неких ранијих и увођењем потпуно нових чартер-дестинација, укључујући Алању у Турској.

Поред самих отказивања, проблеми који се јављају су наравно и вишесатна кашњења. Експерти наглашавају да је авио-саобраћај високо повезана индустрија, тако да проблеми у једном сегменту могу лако да се прелију и у остале и да нажалост доведу до фазних кашњења.

Постоје различита мишљења у стручној јавности до када би тренутна хаотична ситуација могла да траје, али се већина слаже да до краја летње сезоне неће доћи до значајнијег побољшања. У недавном писму које је управа Луфтханзе послала својим путницима, најављујући отказивање три хиљаде летова од 80 хиљада планираних, они су се извинили због актуелних проблема у саобраћају, изазваних пре свега недостатком људства и прогнозирали да ће се ситуација поправити тек од зиме.

(Б92)

БОНУС ВИДЕО:

ДОЧЕК ЗА ПРЕДСЕДНИКА НА ОДВРАЋЕНИЦИ: Вучића поздравио окупљени народ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТУЛИЈУМ ЛАСЕР ОДЛИЧАН ИЗБОР ЗА ЛЕЧЕЊЕ: Најчешћи узрок уринарних проблема је увећана простата