МНОГО МАЊА ОПАСНОСТ БЕЗ ТРАНСПОРТА: Петина становника Србије се снабдева водом дезинфикованом активним хлором, остатак ризичним гасним

С. Б.

01. 07. 2022. у 10:11

БЕЗБЕДНА и чиста вода из чесме, у нашим водоводима, подразумева обавезно хлорисање, а убедљива већина система то ради гасним хлором.

МНОГО МАЊА ОПАСНОСТ БЕЗ ТРАНСПОРТА: Петина становника Србије се снабдева водом дезинфикованом активним хлором, остатак ризичним гасним

Пожељнији хлор производи "Сигма" из Црвенке, Фото Д. Дозет

Он спада у опасне материје, па струка ради на проналажењу начина да његова употреба буде минимално ризична. Данас се у Србији 1.415.282, близу петина становника, снабдева водом дезинфикованом активним хлором произведеним на лицу места. Тако се избегавају ризици које носи транспорт гасне супстанце.

Драган Стевановић, секретар Удружења за хемијску, гумарску и индустрију неметала ПКС, обајшњава да се гасни хлор не производи у Србији и да смо зависни од увоза ове супстанце.

- Гасни хлор, који увозимо, производи се у фабрикама у источној Европи, застарелом технологијом живиних електрода које су у плановима ЕУ предвиђене за затварање, јер представљају безбедносни и еколошки ризик - тврди Стевановић.

- Као стратешка хемикалија у ванредним ситуацијама подложна је забранама извоза, што се и догодило 2020. године по избијању пандемије ковида, када је и због затварања граница било немогуће допремити гасни хлор у Србију. Подлеже строгим правилима превоза опасних хемикалија. Било која безбедносна претња значи моментални прекид транспорта и промета. За дезинфекцију воде постоји алтернатива, којом бисмо се потпуно ослободили увоза и опасне хемикалије, а обезбедили водоснабдевање исправном водом. Ради се о домаћим произвођачима опреме која производи активни хлор електролизом кухињске соли.

Поједине локалне самоуправе, како наводи Стевановић, попут Бездана, Новог Сада, Смедерева већ користе ово решење.

- Примена домаће технологије је од великог значаја за безбедност у стратешким и осетљивим областима као што је систем јавног водоснабдевања - каже Стевановић.

- За Србију је од стратешке важности да технологију дезинфекције воде засновану на гасном хлору, замени домаћом технологијом производње активног хлора.

Профессор Технолошко-металуршког факултета у Београду Драган Повреновић, појашњава да је хлор незамењив у нашим условима, због стања водоводних система. Коришћење активног хлора има предности и недостатке.

- Хлор има ту особину да резидуални хлор, онај који остаје у води и након хлорисања, штити читав систем ако дође до спољног продора - објашњава Повреновић.

- Он јесте опасна супстанца и ради се на побољшању процеса, тако да се хлор производи на месту хлорисања. Предност је што се избегава транспорт и прави се у концентрацији која је потребна. Нема ни тако опасних утицаја по примени. Недостатак је што је неопходна опрема. Ми смо у ранијем периоду користили активан хлор, пре свега као хипохлорит, и исти је ефекат. Недостатак је што његова концентрација слаби, мора да се обнавља свежим раствором.

ПОТРЕБАН ШКОЛОВАН КАДАР

СВАКИ од процеса производње и хлорисања захтева да се добро прати - наглашава професор Драган Повреновић.

- Мора се школовати добар кадар који ће то знати да ради.

На то морамо да обратимо пажљу. Неопходни су школовани људи, од припреме воде до пречишћавања отпадних вода. Свака општина, која хоће да има своје постројење, мора да буде свесна да је неопходно да школује кадар. Локалне самоуправе треба да стипендирају младе, школују их да би им се вратили. У овом тренутку не можемо да нађемо локалну самоуправу која је послала бруцоша на школовање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ДОК СВЕТСКИ ДУГ РАСТЕ, НАШ ПАДА Мали поручио: Србија је светски рекордер по расту БДП-а