СТРУЧЊАЦИМА ВРАЋАЈУ ИЗ БУЏЕТА: Подршка важи за добро плаћене, чије се квалификације тешко налазе

С. БУЛАТОВИЋ

18. 06. 2022. у 09:30

ФИРМАМА у Србији, које запосле квалификоване странце или наше повратнике, држава ће субвенционисати део трошкова зараде. Већ од јулских плата, послодавци ће моћи да рачунају на повраћај 70 одсто пореза на њихова примања и комплетних ПИО и инвалидских доприноса.

СТРУЧЊАЦИМА ВРАЋАЈУ ИЗ БУЏЕТА: Подршка важи за добро плаћене, чије се квалификације тешко налазе

Фото: shutterstock.com.

Један од услова је да их плаћају најмање 300.000 динара, али и да не смањују број радника у предузећу. Уколико поштују правила, на подршку државе могу да рачунају све до краја 2028. године.

Држава ће субвенционисати запошљавање новонастањеног запосленог чије се квалификације не могу лако наћи на домаћем тржишту рада. Услов је да током 24 месеца пре закључења уговора о раду на неодређено - у Србији није био више од 180 дана. Када је реч о условима за послодавце, право на подстицај имају они који у моменту аплицирања имају исти или већи број стално запослених у односу на дан ступања на снагу уредбе.

Уколико су новоосновани, рачунаће се да су на дан примене уредбе имали - нула запослених. Максимум радника за које могу да добију повраћај пореза је разлика између броја стално запослених у моменту аплицирања и броја на дан ступања уредбе на снагу. У преводу - број примљених у међувремену.

- Право на доделу подстицаја остварује се само за новонастањена лица која послодавац запосли закључно са 31. децембром 2023. године - стоји у уредби. - За пријаве поднете почев од 2024. године, послодавац може да оствари право на подстицаје ако у периоду након 31. децембра 2023. године и закључно са истеком године у којој су му последњи пут исплаћени подстицаји није смањивао укупан број запослених на неодређено време. Подстицаји се исплаћују у висини 70 одсто обрачунатог и уплаћеног пореза на зараде и 100 одсто обрачунатих и уплаћених доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање, за исплате извршене у периоду од највише 60 месеци, почев од 1. јула 2022. године и закључно са 31. децембром 2028. године.

Нова уредба ићи ће наруку фирмама које ангажују стране стручњаке. А највећи број моћи ће да пријаве оне које се оснују после 1. јула.

- Сваку озбиљну меру Владе Унија послодаваца анализира и разматра - кеже Небојша Атанацковић, почасни председник Уније. - У принципу увек подржавамо мере које иду у корист привреде. Ако је плата 300.000 динара, тренутно оптерећење би било најмање 180.000. Уз ову меру, биће мање, али ће се у буџет слити онолико колико би стигло од неке просечне зараде.

КО НЕ МОЖЕ ДА РАЧУНА НА ПОМОЋ

БЕЗ подстицаја ће остати послодавци који буду исплаћивали дивиденде и добит, осим ако их не исплаћују из дела добити који је већи од добијених субвенција. Не може на њих да рачуна ни корисник државне помоћи у вези са којом има обавезу запошљавања, осим обвезника који су ту обавезу већ испунили закључно са 1. јулом 2022. године, као ни они који су за новонастањене користили право умањења основице.

Пријава се подноси једном годишње и то у периоду између 15. и 30. септембра, при чему се свака пријава подноси за зараде исплаћене у периоду који претходи подношењу пријаве, највише 12 месеци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (1)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)