МЛАДИМА ВЕЋИ ЛИМИТ: Порез на доходак пријављује се до 16. маја, а погађа примања већа од 3,27 милиона

С. БУЛАТОВИЋ

15. 04. 2022. у 07:15

НАЈПЛАЋЕНИЈИ грађани Србије имају рок од око месец дана да поднесу пореску пријаву како би измирили намет на годишњи доходак грађана.

МЛАДИМА ВЕЋИ ЛИМИТ: Порез на доходак пријављује се до 16. маја, а погађа примања већа од 3,27 милиона

Фото М. Анђела

Лимит преко кога их држава сматра званично богатима је, у случају лањских зарада, 3.268.224 динара. Млади до 40 година старости, међутим, на порезнике не морају да мисле уколико њихова примања нису премашила око 6,6 милиона динара, односно двоструки лимит.

Надлежни процењују да ће већи неопорезиви праг приликом утврђивања годишњег пореза на доходак ове категорије суграђана, касу коштати око 1,5 милијарди динара. Према подацима из ранијих година у Србији је било мање од 9.000 обвезника млађих од 40 година.

- Циљ те мере је да се дају додатни подстицаји за задржавање у Србији креативних младих људи - објашњавали су раније у Министарству финансија. - По основу примене наведене мере процењујемо смањење прихода, међутим, с обзиром на то колико је значајно стварање повољног амбијента за креативне младе људе, очекивано смањење пореских прихода је и више него оправдано.

Обавезу плаћања овог пореза у нашој земљи имају добро плаћени резиденти Србије. Обрачунава се на примања која су зарађена у Србији и у другим државама. Обвезници су и нерезиденти, али се њима обрачунава само доходак остварен у Србији.

Неопорезиви износ је трострука годишња просечна плата у Србији, остварена у претходној години, за коју се порез и плаћа. Опорезује се разлика укупно зарађене суме и њега. Тај износ се умањује за личне одбитке, али они не смеју да пређу половину дохотка за опорезивање.

Како незванично сазнајемо у Пореској управи, добро плаћени суграђани се још не јављају.

Њихово искуство показује да се пријаве подносе ближе року, а то је ове године 16. мај. Где је постављена лествица, међутим, зна се још од краја фебруара. Статистика је тада изашла са подацима о просечној годишњој плати у Србији.

- Обрачунске службе великих фирми ових дана издају запосленима податак о исплаћеним зарадама - појашњавају порезници.

- То је обично сигнал да они, који испуњавају услове, мисле о подношењу пореске пријаве за порез на годишњи доходак грађана.

Број званичних богаташа у Србији је из године у годину све већи. Лане је Пореској управи пријаве поднело 30.290 грађана, за доходак остварен у 2020. Годину пре, примања најмање три пута већа од српског просека имало је 27.866 наших становника. Током 2019. године, добре плате је остварило 25.612 запослених, а у 2018. години - 23.238. Годинама пре тога око 20.000 људи је зарађивало знатно више од просека.

ОЧЕКИВАЊА

БУЏЕТ Србије ове године од пореза на доходак грађана очекује укупно 87,7 милијарди динара. Највећи део, око 50 милијарди, требало би да стигне од зарада. Од пореза на дивиденде, пореза на приходе од камата, годишњи порез на доходак, па и на приходе од закупа непокретности, ове године очекује - 37,7 милијарди динара.

СТОПЕ

ПОРЕЗ на годишњи доходак грађана има две стопе. За све старије од 40 година, који неопорезиви део премашују до двоструког лимита, око 6,6 милиона динара, стопа је десет одсто. Приходи који су већи и од ове суме, опорезју се стопом од 15 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!