ХОЋЕ ЛИ ГОРИВО ДАНАС ПОСКУПЕТИ? Нови ценовник на пумпама тачно у 15 сати
ЦЕНА нафте ових дана бележи озбиљан плус. Са 107 долара, цена барела је за неколико дана дошла на 122. Имајући у виду да је нафта берзанска роба и да њена вредност на светском тржишту утиче и на цене у Србији, питање које се ових дана намеће јесте: "Да ли актуелан раст цене барела у свету значи да и нас чека ново поскупљење горива."
Фото: Новости
Цена се сада по новој владиној уредби формира сваког петка. Пумпе практично на сваки петак од 15 сати морају да се прилагоде новим околностима и да промене цене горива уколико за то има и основа.
Влада је пре две недеље донела нову уредбу којом су успостављене нове цене горива на бензинским пумпама широм Србије. Како гласи, одлука ће трајати месец дана, а нови ценовник формираће се сваког петка у 15 сати.
Цена која је тренутно на снази и биће данас до 15 h говори да литар евродизела кошта 187,3 динара, а бензина БМБ 95 премиум 176,1 динар.
Хоће ли се ове цене мењати данас и колико?
Говорећи уопштено о ценама горива, председник Србије Александар Вучић рекао је јуче да цене енергената расту свуда у свету и да то треба очекивати и у нашој земљи.
- И у Србији цене свих нафтних деривати мораће да расту, јер то уопште не зависи од нас, као и цена гаса - рекао је Вучић.
Небојша Атанацковић, власник једне приватне пумпе, каже да данас не очекује велико померање цене.
- Моја прогноза је да се цена неће мењати, а ако се и буде мењала биће то благо, било да иде у плус или у минус. У ком правцу ће сада да иде зависи од котизација великих трговаца дериватима, а не од тога како се креће цена на берзи - рекао је Атанацковић.
Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, више пута је поновио да цена нафте у Србији зависи од оне у свету, али и да преливање поскупљења, односно ниже цене нафте са берзе на Србију није аутоматско.
- Цене на светском тржишту не могу тако брзо утицати и на цене код нас. Тако не можемо прецизирати да ли поскупљење које гледамо ових дана или нижа цена у свету, то исто може одмах донети и нама, рекао је Мићовић за Блиц Бизнис.
Трећи саговорник, такође учесник на тржишту нафте, незванично је рекао да данас очекује раст цене горива, али благи.
Удружење нафтних компанија Србије објавило је прошле недеље детаљан приказ цена горива у 11 земаља у окружењу. Посматрајући цене дизела, бензина и гаса, лако је закључити да се ценовници добро разликују чак и у комшијским земљама.
Када су у питању цене бензина и дизела, предњачи Грчка. Прерачунато у динаре литар бензина у Грчкој кошта 229 динара.
Цена бензина
Грчка 1, 94 евра
Албанија 1, 62 евра
Хрватска 1,57 евра
Црна Гора 1, 54 евра
Румунија 1, 5 евра
Србија 1, 45 евра
Бугарска 1, 39
Северна Македонија 1, 36 евра
БиХ 1, 3 евра
Мађарска 1, 22 евра
Цена дизела
Грчка 1, 68 евра
Албанија 1, 61 евра
Хрватска 1, 54 евра
Србија 1, 52 евра
Румунија 1, 48 евра
Словенија 1, 47 евра
Црна Гора 1, 43 евра
Бугарска 1, 37 евра
БиХ 1, 29 евра
Северна Македонија 1, 22 евра
Мађарска 1, 22 евра
(Блиц)
Препоручујемо
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница
ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...
24. 03. 2026. у 22:24
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."
ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).
25. 03. 2026. у 10:29
Коментари (0)