НАФТА И ГАС ПРОБИЛИ ПЛАФОН: Цене енергената у свету близу да оборе све досадашње рекорде само 12 дана од почетка украјинске кризе

Б. Царановић

08. 03. 2022. у 09:00

ПОСЛЕ скока од око 20 одсто прошле недеље, цена европске нафте брент је и у понедељак наставила вртоглаво да расте и кретала се око 130 долара. Све ближе апсолутном рекорду из 2008. године. И цена гаса на берзи у Европи иде навише четврти дан заредом, надмашивши у понедељак ниво од 3.600 долара за 1.000 кубних метара, што је рекорд свих времена, према подацима са лондонске берзе.

НАФТА И ГАС ПРОБИЛИ ПЛАФОН: Цене енергената у свету близу да оборе све досадашње рекорде само 12 дана од почетка украјинске кризе

Фото И. Маринковић

Цена гаса за испоруку у априлу, када је реч о фјучерс уговорима, скочила је на холандском ТТФ чворишту на 3.639,1 долара за 1.000 кубика, податак је Таса. Цена гаса је од почетка јучерашњег европског трговања порасла за више од 67 одсто. На затварању трговање у петак износила је 2.300 долара за хиљаду кубних метара. На раном азијском трговању, цена брента је порасла за 18 процената или за 11,84 долара, на 129,8 долара по барелу, док је америчка сирова нафта WTI ојачала за 10,29 долара на 126 долара, према подацима са портала који прати цене на нафтним тржиштима у реалном времену.

Код нас се цене горива неће мењати до 14. марта до када су Владином уредбом замрзнуте. Проблем је што власници пумпи немају рачуна да набављају гориво, јер би онда пословали са губитком. Зато чекају решење државе до краја недеље. Из Министарства понављају да нема разлога за панику, јер је горива довољно, а против пумпаџија које су покушале да ограниче продају горива, поднете су прекршајне пријаве.

Према речима Зоране Михајловић, министарке рударства и енергетике, за домаће тржиште обезбеђене су довољне количине нафте, нафтних деривата и гаса, снабдевање није угрожено и нема никаквих ограничења у куповини нафтних деривата.

- Има довољно свих деривата и нема никаквих ограничења у куповини - каже Михајловићева. - У резервама имамо дизела и бензина за 60 дана, мазута за 122 дана, а у подземном складишту гаса у Банатском Двору 100 милиона кубних метара гаса, што је, ако рачунамо просечну потрошњу која се за данас процењује на око 10 милиона кубних метара, довољно за наредних 10 дана. У Србији нема никаквих проблема са снабдевањем и испоруком нафте и нафтних деривата, нити ће бити рестрикција у куповини. И држава и нафтне компаније су обезбедиле довољно резерви и нема потребе да ико брине о несташицама деривата.

Претходних дана, међутим, сведоци смо панике и јурњаве ка пумпама, због чега су уследила и нека ограничења у продаји, а затим и пацке због тога. У Србији послују 1.563 бензинске пумпе, а тржишна инспекција је поднела пет прекршајних пријава против власника који су ограничавали продају деривата. Тачно је дефинисано и како се може точити ван резервоара. Како наглашавају, непрописно танковање горива је кривично дело, као и препродаја на црном тржишту.

Према речима Небојше Атанацковића, почасног председника Уније послодаваца, несташица горива на пумпама у Србији је могућа ако се не дозволи слободно формирање цена нафтних деривата или нова маржа. Како каже, осим основног горива које је најјефтиније, много се више него иначе купују и скупље варијанте, са дериватима, јер грађани очекују да ће и тренутно најскупље бити много јефтиније, од најнижег следеће недеље.

Новости

- Већ сада је разлика између продајне замрзнуте цене и оне по којој се може набавити гориво - десет динара, па се власницима пумпи апсолутно не исплати набавка - каже Атанацковић. - Верујем да су претходних дана и они који су ограничили продају, то урадили да би количине које имају развукли и да би биле што равномерније распоређене. Очекујемо да држава изађе са решењем. Ако остану замрзнуте цене, требало би надоместити разлику увозницима, а ако се допусти тржишно формирање цене, то ће значити удар на џеп грађана.

Како Атанацковић каже, још се не зна која је граница коју ће дотаћи цене енергената. Нафта је, сматра, посебно осетљива и да њено коштање уздрмају и много мањи удари од тренутног рата на европском тлу. Сматра да није јасна реакција кажњавања пупми, јер је ограничење у продаји у моменту када се ради само са тренутним залихама разумљиво.

НЕМЦИМА СТРУЈА ОД 650 € ПО МЕГАВАТУ

ЦЕНЕ енергената су на Западу експлодирале од почетка инвазије Русије на Украјину. Гас је у понедељак прескочио симболичну цену од вртоглавих 300 евра за мегават-сат. Само неколико дана раније, у петак, износила је 192 евра, што је повећање, преко викенда, од готово 60 одсто! Достизањем 200 евра у петак такође је био оборен рекорд али, испоставило се, само накратко. Подсећања ради, иста количина гаса пре годину дана коштала је свега 17 евра. Цена зависи пре свега од потражње, а она је сада веома велика из страха шта би све могло да се догоди у Украјини, преко које пролази гасовод. Русија снабдева Западну Европу са 40 одсто потребног гаса, а тренутне залихе на западу континента су недовољне.

И с нафтом се црно пише. Цена за барел је у недељу увече достигла 139 евра, што је веома близу апсолутног рекорда од 147 евра из 2008. Јуче пре подне се нешто спустила, на 129, али се најављује нови скок. Суморна предвиђања иду, чак, и до 200 евра у блиској будућности. И ту кључну улогу игра рат у Украјини, имајући у виду да је Русија други извозник нафте у свету, иза Саудијске Арабије.

На пумпама у Француској, на пример, литар безоловног бензина је код најјефтинијих снабдевача дошао до 1,85 евра, с тим што га на многим пумпама већ продају и преко 2 евра. Рекорд је забележен на југу Француске - с 2,14 евра за литар. Најављује се ново поскупљење, од 8 до 10 центи по литру.

Раст цене гаса и нафте има директне последице и по повећање цена струје. У Немачкој је електрична енергија, тако, поскупела за 54 одсто, достижући историјски висок ниво од 650 евра за мегават-сат.

Ситуација у Украјини, највећем житишту Европе, ствара још једну велику главобољу. Цена пшенице је, за само недељу дана, скочила с 260 евра по тони, на преко 400. То не представља проблем само због брашна и хлеба, већ и због прехране домаћих животиња. Кукуруз прати овај пораст. Француска и Немачка производе довољно да би могле да избегну катастрофу, али неке друге земље, попут Шпаније или Италије, имају суштинску зависност у овом домену. (Г. Ч.)

МЕДВЕДЕВ ЧЕСТИТАО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ЗАМЕНИК председника руског безбедносног већа Дмитриј Медведев "честитао" је у понедељак Европској унији што је цена гаса довела до рекордних 4.000 долара за 1.000 кубних метара, тако што је Русији наметнула санкције.

- Могу само да честитам далековидим европским колегама који се успешно бране од подмуклих Руса и "Северног тока 2" - изјавио је Медведев, који је у фебруару иначе упозорио да ће немачка одлука о заустављању сертификације "Северног тока 2" изазвати небески скок цена гаса у Европи. Немачки канцелар Олаф Шолц је изјавио у понедељак да се снабдевање руским енергентима не може заменити преко ноћи због чега је одлучено да се пословање с руским компанијама у овој области настави.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)