МОРАВСКИ КОРИДОР - НАЈВЕЋЕ ГРАДИЛИШТЕ У СРБИЈИ: Ангажовано 2.500 радника и 1.000 јединица механизације

С. БАБОВИЋ

24. 02. 2022. у 13:58

РАДОВИ и у потпуности отворене трасе будућег Моравског коридора тренутно су актулени на 50 од укупно 112 километара, колико ће износити дужина првог дигиталног ауто-пута у Србији, речено је у четвртак приликом обиласка тренутно највећег градилишта у земљи.

МОРАВСКИ КОРИДОР - НАЈВЕЋЕ ГРАДИЛИШТЕ У СРБИЈИ: Ангажовано 2.500 радника и 1.000 јединица механизације

Фото: С. Б.

Министар грађевинарства,саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић подвлачи да је на радовима Моравског коридора свакодневно ангажовано више од 2.500 радника, односно близу 1.000 јединица механизације.

- Покренули смо ово градилиште, чини ми се, као ниједно пре у земљи - наводи министар Томислав Момировић. - Подигли смо стандарде градње и овај, први дигитални и најшири ауто-пут у Србији биће уједно и најмодернији ауто-пут у југостиочној Европи. Циљ нам је да у наредним месецима завршимо део до Крушевца, односно до Макрешана и Кошева, да у 2023. години завршимо деоницу од Краљева до Чачка и да у 2024. години имамо у потпуности готов коридор. Да урадимо нешто о чему нико није могао да сања пре 10 година.

Министар Момировић додаје да се и велики број грађевинских радника и инжењера из Србије враћа у своју земљу у потрази за послом, као и да са истим намерама у Србију,која представља највеће градилиште у овом делу Европе, долазе и људи из региона и широм света, како би се ангажовали на грађевинским радовима које је покренула Влада.

Александар Антић, директор ЈП „Коридори Србије“, напомиње да ће се у пику имати 80 километара отворених радова и готово 3.500 запослених, што ствара велике изазове у координацији радова, обезбеђивању радника.

- Изузетно је добра кординација Владе Србије, односно Министарства грађевине, Коридора Србије као представника Републике на реализацији овог пројекта, „Бехктел Енке“ као извођача и локалне заједнице које нам даје снажну подршку - напомиње Александар Антић, директор ЈП „Коридори Србије“. Радимо и на великом броју објеката, измештању и заштити инсталација, одводњавању трасе, изради бедема који штити Крушевац од поплава, на хидротехничком уређењу Западне Мораве, као и на великом броју објеката и на сектору 2, где још нисмо ушли са радовима на траси.

Будући Моравски коридор имаће три деонице: Појате-Крушевац (27,83км), Крушевац-Адрани (53,88км), Адрани-Прељина (30,66 км). Нови ауто-пут је првенствено “равничарски”, јер пролази речним долинама. Спојиће „срце Србије“: Расински, Рашки и Поморавски округ. Како је раније предочено, имаће 135 објеката (78 мостова, 24 надвожњака, 12 подвожњака, 30-ак пропуста). По завршетку радова, од Појата до Прељине требали би да се стигне за свега један сат и 10 минута, чиме ће путовање, услед велике густине насељености и бројних саобраћајних препрека и путних ограничења, бити скраћено за најмање два сата.

БОНУС ВИДЕО: БОГАТСТВО ЈЕ САМ СТЕКАО И ОСТАВИО СВОМ ОТЕЧЕСТВУ: Пре 219 година рођен је Капетан Миша
 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (0)

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Морам да саопштим вест која су ми јавили пре неколико минута