КУПОВИНА ДОМАЋЕГ ЧУВА РАДНА МЕСТА: Приход од продаје робе која се прави у Србији три пута је већи на нашем него на артиклу који се увози

Е. Б. ТАЛИЈАН

27. 12. 2021. у 12:35

КУПОВИНОМ производа српског порекла чувамо радна места, остварујемо три пута већи приход који остаје у нашој земљи него када пазаримо увозни артикал, јачамо своју економију и штитимо је од спољних утицаја. Зато је важно да као друштво повећавамо свој економски патриотизам. Ово у разговору за "Новости" истиче Жарко Малиновић, секретар Удружења за трговину Привредне коморе Србије.

КУПОВИНА ДОМАЋЕГ ЧУВА РАДНА МЕСТА: Приход од продаје робе која се прави у Србији три пута је већи на нашем него на артиклу који се увози

Фото: Танјуг

 - За домаће произвођаче то значи сигуран пласман и живот, јер је најједноставније када робу продајете на свом прагу, односно у својој земљи, а тиме је и извесност њихове производње већа - објашњава Малиновић.

Фото: Танјуг

 

- За потрошаче и друштво у целини значајно је, јер тај новац остаје у нашој земљи, а приход који се оствари, кроз мултипликацију пореза, на домаћем производу је три пута већи него на увозном. Он наводи пример да од иностраног сока приходујемо само царину и порез на додату вредност.

Код домаћег, ПДВ, порез на плате запослених у тој производњи и приход који сељак добије за своју сировину. - На тај начин више новца обезбеђујемо за потребе друштва, правимо круг у коме сви добијају и чувамо нашу кућу - истиче Малиновић.

- Куповином домаћег штитимо и радна места у тој производњи, а код пољопривредних, прехрамбених производа обезбеђујемо приход за домаћинство које је произвело сировину. Анализе ПКС показују, како наводи, да су потрошачи у Србији спремни да купе домаћи производ који је сличног квалитета као увозни брендирани, и да га плате више. Таква је ситуације посебно код прехрамбене робе.

Фото: Танјуг

 

- Купци имају више поверења у домаће, а трговци то препознају и прате њихове навике - каже наш саговорник.

- Код већине и српских и интернационалних ланаца, више од 80 одсто прехрамбених производа су пореклом из Србије, док је код појединих тај проценат већи од 90. Говорећи о Нацрту стратегије трговине до 2025. године, који је недавно представљан, он оцењује да је веома важно што су препознати сегменти на којима треба да се ради.

То је, како истиче, развој и подршка трговини у руралним и неразвијеним подручјима, јер се на тај начин обезбеђује равномерно снабдевање потрошача и смањење депопулације са одређених простора.

- Најбољи показатељ гашења неког села је када у њему нема трговине и основне школе - каже Малиновић.

Мања штета од пандемије

У НАЦРТУ стратегије трговине Србије до 2025. године наводи се да трговина у Србији није погођена пандемијом у мери у којој се то десило у региону и Европи. Према подацима Републичког завода за статистику, наша земља је и прошле године забележила раст промета у трговини на мало. У области робе широке потрошње, он је лане износио 4,8 одсто у односу на 2019. годину. Носилац овог раста је непрехрамбени сектор са 6,4 процента, што је супротно европском тренду. У прехрамбеном је промет повећан за 5,2 одсто.

- Зато, држава треба финансијским мерама да помогне трговцу да отвори и задржи своју радњу тамо где не постоји никаква економска логика да то учини. Важно је да се инвестира у програме који повезују мале и микродобављаче са малим и средњим трговцима на локалном нивоу, чиме се унапређује ланац снабдевања и јача економска моћ локалне заједнице. Мали треба шансу да проналазе у срединама где велики системи немају интерес. Ту је битно да их држава подржи.

Он истиче да тржиште треба да се развија тако да има места за све, а најважније је да политика иде у правцу јачања фер услова конкуренције међу трговцима. 

БОНУС ВИДЕО:

Почела вакцинација против грипа

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ТУЛИЈУМ ЛАСЕР ОДЛИЧАН ИЗБОР ЗА ЛЕЧЕЊЕ: Најчешћи узрок уринарних проблема је увећана простата