СМЕЊЕНА ЧЕТВОРИЦА ДИРЕКТОРА, ГРЕШКЕ НАМЕРНЕ? "ЕПС" затражила помоћ МУП-a и безбедносних служби због пропуста у снабдевању енергентима

Е. Б. ТАЛИЈАН

16. 12. 2021. у 11:43

ЧЕТВОРИЦА директора "Електропривреде Србије", који су одговорни за колапс термоелектране "Никола Тесла" у ноћи између суботе и недеље, смењена су.

СМЕЊЕНА ЧЕТВОРИЦА ДИРЕКТОРА, ГРЕШКЕ НАМЕРНЕ? ЕПС затражила помоћ МУП-a и безбедносних служби због пропуста у снабдевању енергентима

Фото Танјуг

Због неразјашњених околности које су изазвале прекид у систему, ЕПС ће затражити помоћ у даљој истрази од Министарства унутрашњих послова и безбедносних служби, како не би дошло до евентуалних нових пропуста или намерних грешака у раду. Ово је јуче саопштено из тог јавног предузећа.

- После анализе догађаја који су довели до застоја рада блокова у ТЕНТ-у у ноћи између суботе и недеље, Милорад Грчић, вршилац дужности директора "Електропривреде Србије", донео је одлуку о смени одговорних у ланцу производње угља и електричне енергије - наводе из ЕПС-а.

- Због пропуста у раду биће смењени Дејан Јевтић, извршни директор за производњу угља, Милан Мишковић, директор производње угља у рударском басену "Колубара", Саво Безмаревић, извршни директор за производњу енергије и Горан Лукић, директор производње енергије у огранку ТЕНТ.

Фото Танјуг

Како се истиче, утврђено је да је до проблема дошло на више нивоа. У "Колубари" је у вагоне утоварен угаљ лошијег квалитета, који се током транспорта натопио влажним снегом и замрзнуо, а такав није смео да буде употребљен у блоковима термоелектрана. Ове грешке довеле су до застоја у раду блокова и грејања Обреновца. Милорад Грчић истиче да је одговорност за рад целог система на њему, као директору ЕПС-а, али и да непосредни руководиоци морају да сносе одговорност за недопустиве грешке у раду. Он се захвалио свим радницима који даноноћно раде на исправљању ових пропуста и подизању производње.

Грчић је претходно изјавио да је циљ да сви блокови ТЕНТ-а за викенд буду на мрежи. Он је истакао да има довољно електричне енергије и да рестрикције уопште нису разматране ни у једном моменту.

До ТЕНТА вагонима стиже угаљ са колубарских копова, Фото Танјуг

Саговорник "Новости" из Владе Србије истиче да је министарка енергетике Зоране Михајловић најодговорнија за колапс електроенергетског система и да та чињеница не може да се занемари.

- Министарка није радила свој посао - каже наш извор из Владе.

- Тешко је поверовати да неко ко има деценију и по искуства у енергетицији није знао шта се дешава у његовом сектору. Она има увид у целокупно стање система, редовно јој стижу извештаји из јавних предузећа. Требало је да се бави нашим садашњим капацитетима и како да буду што боље припремљени за зиму. Уместо тога је "гурала" зелену агенду, енергију ветра и сунца. Где је био ветар ових дана? Поставља се питање и чије интересе она штити. Наше, сигурно, не.

Јуче се огласила и министарка Михајловић и истакла да је за актуелну ситуацију одговорна управа ЕПС-а. Она није одговорила на питање да ли се осећа одговорном за ову енергетску кризу. Уместо тога је истакла да енергетика мора да промени начин како функционише и да планирање не ваља, посебно у ЕПС-у.

Стручњак за енергетику, Милош Здравковић, сматра ће се електроенергетски систем стабилизовати и да ће Србија прегурати зиму. Међутим, то ће све бити скупо плаћено, јер ћемо морати да увозимо струју.

- Ово ће сигурно коштати - оцењује Здравковић.

- ЕПС је изгубио 250 милиона евра, јер је морао од септембра да увози струју. Од недеље, закључно са уторком, за те потребе је утрошено 28 милиона евра. Надљудским напорима људи у ЕПС-у оспособљени су блокови у ТЕНТ-у, остао је још један. Инжењери су успели да смање напон пет одсто и да снабдеју 90 процената земље. Нама фале око два гигавата струје у овом тренутку.

Зорана Михајловић и Милорад Грчић, Фото Танјуг

Струја ће, како оцењује, сигурно морати до марта да се увози у вредности од 200 милиона, а неки економски стручњаци процењују да ће то ићи и до 300 милиона евра. Он наводи да су сада фјучерси 200 до 250 евра по мегават-сату када се купује струја за идућу годину. Ако је данас за сутра, као што су наше потребе, цена је од 315 до 320 евра по мегавату. ТЕНТ је испао из употребе, како објашњава, зато што копови, односно руда није била квалитетно припремљена.

- Коп је требало да се припреми тако што се скине земља, на пример 200 метара у ширину, 50 у дубину и тек онда се вади угаљ - прецизира Здравковић.

- Сада су копали и земљу и угаљ и то возили до Вреоца, тамо чистили и сушили. Није нормално да се тако ради и да се руда довози на дневном нивоу.

Он истиче да рестрикција свакако неће бити, јер је то скупља варијанта за државу. Не само што би се грађани смрзавали, већ би то имало и тешке индиректне последице за привреду, која не би радила, и за ЕПС-ов систем дистрибуције и преноса. Он објашњава да константан напон мора да се држи 24 сата 365 дана у години.

ЈОШ 0,2 ОДСТО ПОТРОШАЧА БЕЗ СТРУЈЕ

"ЕЛЕКТРОДИСТРУБИЦИЈА Србије" саопштила је у среду по подне да је број корисника без струје смањен на око 7.800, што је око 0,2 одсто од укупног броја потрошача овог система.

- Све расположиве екипе интензивно раде на санирању последица великог невремена, праћеног обилним снежним падавинама и јаким ветром, које је нанело велике штете дистрибутивној мрежи широм Србије - наводи се у саопштењу.

- Тај посао ће бити настављен све док не буду санирани сви кварови и обезбеђено потпуно и редовно снабдевање струјом.

Они су апеловали на надлежне службе за одржавање локалних и планинских путева, да што пре очисте преостале правце који су још под снегом, како би њиховим електромонтерима било омогућено да се пробију до места кварова и отклоне их.

* * * * * * * *

Изградња новог блока у "Костолцу" била визионарска

САДА се показало да је почетак градње новог блока Б3 у Костолцу, од 350 мегавата, који ће бити завршен 2023. године, био визинарски потез - оцењује стручњак за енергетику Милош Здравковић. - Ово је шамар енергетском лобију који је то блокирао, а у томе је учествовала и ресорна министарка. Ја се надам да се након овога више нећемо бавити демагогијом и тиме како ми можемо да угасимо наше термоелектране. Ево до чега долази кад угасимо једну. Подсећам да се 70 одсто струје производи из термоелектрана.

Он истиче да Србија не може да замени термоелектране на лигнит док не урадимо заменске капацитете. Показало се, како наглашава, да за овакве периоде то могу да буду само ТЕ на гас или нуклеарна енергија, која је сигуран пут у будућност. Указује и да је Немачка, која се наводно залаже за зелену енергију, изградила ТЕ Datteln, која ради на камени угаљ. Њен инсталисани капацитет је, како истиче, три пута већи него свих српских ТЕ. Наводи и да су сада и Шпанија и Велика Британија пустиле термоелектране.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)