МИНИСТАР МАЛИ: Поносни смо на буџет за 2022. годину

Биљана Ристивојевић

23. 11. 2021. у 13:29

МИНИСТАР финансија Синиша Мали изјавио је данас да је поносан на буџет за 2022. годину.

МИНИСТАР МАЛИ: Поносни смо на буџет за 2022. годину

Фото: Инстаграм

На седници Скупштине данас премијерка и чланови Владе образлажу Предлог буџета за 2022.

- Предвиђени су укупни буџетски приходи и примања у износу од 1.516,9 милијарди динара, што је повећање од 1,9% (28,4 милијарде динара) у односу на износ предвиђен другим ребалансом буџета за 2021. годину. У структури укупних прихода порески приходи износе 1.317,9 милијарди динара или 86,9 одсто и већи су за 38,6 милијарди или за 3% у односу на процењени износ прихода за 2021. годину. Очекујемо да ћемо у 2022. години имати реално повећање БДП од 4,5%. Предвиђени су укупни расходи и издаци у износу од 1.717 милијарди динара, што је смањење од 75,93 милијарде динара, односно 4,23% у односу на износ планиран ребалансом буџета за 2021. годину - изјавио је Мали.

 

Министар је, такође, рекао да пројектовани дефицит опште државе у 2022. години износи 3% БДП (200,2 милијарди динара).

- Јавни дуг опште државе ће на крају године 2022. године бити до 56,5% (централни ниво 55,5) - додао је Мали.

- Од 1. јануара 2022. године очекује нас повећање пензија од 5,5% у складу са швајцарском формулом. Сви пензионери ће у фебруару добити по 20.000 динара новчане подршке, за шта су издвојене 34 милијарде динара. Уз повећање од 5,5% долази се до 11,2% повећања пензија у 2022. години у односу на ову годину. У 2022. години је предвиђено повећање плате од 8% запосленима у здравственим установама, Министарству одбране, запосленима на пословима здравствене заштите и неговатељицама у установама социјалне заштите, лекарима у заводима за извршење кривичних санкција и здравственим радницима у Заводу за спорт и медицину спорта Републике Србије, почев од плате за децембар 2021. године - казао је министар.

- За остале буџетске кориснике и кориснике организација за обавезно социјално осигурање, предвиђено је повећање плата од 7%, почев од децембарске плате. Планирано је повећање неопорезивог дела бруто зараде са 18.300 на 19.300 динара од 1. јануара, уз истовремено смањење стопе доприноса за ПИО на терет послодавца за 0,5%. Буџетом је за капиталне инвестиције издвојено 406,7 милијарди динара, односно 6,1% БДП, док је на нивоу опште државе та бројка око 485,8 милијарди динара, односно 7,3% БДП. Укупна издвајања за здравство у 2022. години износе 442 милијарде динара - закључио је министар финансија.

БОНУС ВИДЕО: КИНА СПАЈА СРБИЈУ И МАЂАРСКУ: Братска сарадња биће крунисана брзом пругом
 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (0)

СПЕКТАКЛ У МАДРИДУ: Реал жели да остане у трци за титулу, Атлетико да му уништи шампионске снове