У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА КИРИЈА И 1.000 ЕВРА: Расте потражња за изнајмљивањем станова, а у овом граду су цене поскупеле за 20 осто

Е. Б. ТАЛИЈАН

25. 07. 2021. у 09:00

ПОТРАЖЊА за изнајмљивањем станова полако расте, али су цене широм Србије углавном стабилне, сличне као и лањске, једино је у Смедереву кирија поскупела око 20 одсто.

У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА КИРИЈА И 1.000 ЕВРА: Расте потражња за изнајмљивањем станова, а у овом граду су цене поскупеле за 20 осто

Фото Ж. Кнежевић

Велики број радника је дошао да ради у "Железару" и масовно се тражи место за живот.

Власници некретнина би увек хтели више цене, па у очекивању да ће моћи да подигну станарине, уговоре не праве на рок дужи од шест месеци. Највише новца, око 2.000 евра месечно, треба издвојити за живот у луксузној некретнини од око 100 квадрата, у Београду на води и у стамбеном комплексу на Дорћолу, К-дистрикту. У престоници се кирија за гарсоњере у центру креће од од 250 до 350 евра, док је у већим местима у унутрашњости од 100 до 200 евра.

Каћа Лазаревић, власница једне београдске агенције за некретнине, каже да је потражњу за становима погурало слабљење вируса и попуштање епидемијских мера, као и велики број странаца који су дошли у наш главни град.

- Појавили су се и Индуси који изнајмљују станове и за посао и за живот, јер остају дуже - наводи Лазаревићева за "Новости".

- Цене закупа су релативно стабилне, нису порасле, није то баш тако као што се прича. Добро се издају станови у Београду на води, али то није цело тржиште.

Фото Архива

Она истиче да власници некретнина потписују такве уговоре да могу да подигну станарину уколико дође до поскупљења. Не желе да их закључују на период дужи од шест месеци и, како наводи, уносе члан са клизном ценом да би могли да је коригују.

За живот у гарсоњери у старом градском језгру месечно треба издвојити од 250 до 350 евра, а на периферији од 150 до 200. Лазаревићева истиче да тако мале квадратуре нема у понуди у Београду на води.

- То су све луксузни станови, изнад 100 квадрата, а цена закупа за њих је виша од 2.000 евра - наводи наша саговорница.

- Иста ситуација је и у стамбеном комплексу на Дорћолу, К-дистрикту.

На осталим, стандардним београдским локацијама, станарину за већу квадратуру не може да покрије просечна плата.

- Породични станови у центру се крећу од 600 до 700 евра, а негде иду и до 1.000, ако је луксузна зграда - наводи Лазаревићева. - На периферији су од 350 до 500 евра.

Фото Танјуг

Према њеним речима, потражња за становима у престоници није још увек толико велика, а за долазак студената је још рано.

- То ћемо да видимо тек у септембру, зашто би долазили сада, када је неизвесна ситуација са ширењем вируса и четвртим таласом - објашњава Лазаревићева.

- Неће људи да плаћају непотребно. Можда неће ни моћи наставу да прате на факултету, него ће морати онлајн.

Каћа Лазаревић, Фото Архива

Мирјана Башановић, из једне агенције у Смедереву, каже да је код њих огромна потражња и да је у последњих годину дана кирија скочила 20 одсто.

- Таква ситуација је вероватно због "Железаре" - објашњава Башановићева.

- Долази велики број радника да ради у фабрици, потребни су им смештај и храна. То је разлог што се отварају и ресторани за доставу оброка.

Она истиче да је сада кирија за гарсоњере од 120 до 130 евра, док су раније биле око 80.

Двособни станови су око 150, а за веће станарина иде и до 200 евра.

Фото Н. Скендерија

ЗА ГАРСОЊЕРУ 200 ЕВРА

У Новом Саду има тражње, а станарине се углавном нису мењале и њихова цена је добра - каже Бранко Ђинас из једне агенције у овом граду.

- Гарсоњере у центру су око 200 евра, а једноипособни су од 250 до 350 евра. На периферији су станарине јефтиније од 50 до 70 евра.

Данијел Ђорђевић из Ниша наводи да су цене кирије у Нишу стабилне, сличне прошлогодишњим.

- Има потражње, у ужем градском језгру гарсоњере су од 130 до 200 евра, а на периферији око 100 - каже Ђорђевић.

- Станарина за двособан у центру може да буде 200, а иде и до 400 евра, нема правила. На периферији су око 150 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)