УБЕЛЕЖИ У КАЛЕНДАР 14. МАРТ: Сазнајте како да наплатите потраживања на семинару у ПКС

В. Н.

24. 02. 2023. у 07:05

ЦЕНТАР за едукацију Привредне коморе Србије организује 14. марта семинар „Наплата проблематичних потраживања од домаћих и ино-партнера“.

УБЕЛЕЖИ У КАЛЕНДАР 14. МАРТ: Сазнајте како да наплатите потраживања на семинару у ПКС

Фото Shutterstock

Специјално креиран семинар за директоре приватних и државних предузећа, правнике, економисте, и представнике локалних самоуправа, биће место на којем ће моћи да се сазна како да се, уколико до њих дође, превазиђу проблеми наплате потраживања и од домаћих  и иностраних пословних партнера.

О теми семинара „Наплата проблематичних потраживања од домаћих и ино-партнера“, за Предузетник пише Ивана Ковачевић, руководилац Службе за едукацију у Привредној комори Србије:

Фото Shutterstock

„У привредном животу привредни субјекти ступају у пословне односе закључивањем уговора, регулисаних законима, обичајима или пословном праксом, из кога настају пословни односи у које су привредни субјекти ступили својом вољом. Поред тога привредни субјекти ступају у међусобне односе и када једна страна не испуни обавезе онако како је било уговорено, због чега друга уговорна страна трпи штету.

Проблеми у пословању на једној територији могу бити проузроковани пре свега екстерним факторима, глобалном економском кризом, притиском конкуренције услед глобализације светског тржишта, смањењем потражње, депресијацијом валуте, отежаним приступом новим изворима финансирања, и другим проблемима, али и интерним, као што су недовољни профити, неспособност да се предвиде драматична кретања на тржишту, фактор искуства, наслеђене тешкоће али и намерно избегавање плаћања обавеза...

Имајући у виду могућност диспозитивног регулисања пословних односа, поверилац има могућност, поред судског/арбитражног решавања спора и вансудску наплату потраживања која се може постићи мирним путем. То се најчешће постиже преговарањем са дужником, давањем средстава обезбеђења, променом начина извршења обавезе, итд. Наплата потраживања може да се реализује и уз договор са другим повериоцима путем плана реорганизације у стечају или унапред припремљеног плана реорганизације. Када је узрок неплаћања потраживања манипулативно понашање дужника, наплата потраживања може да се спроведе и путем кривичног поступка и одговорности и личном имовином оснивача и других одговорних лица дужника.

Ивана Ковачевић, Фото ПКС

У пословном свету приликом наплате потраживања потребно је водити се двоструким интересом:  важно је наплатити потраживање али и задржати пословног партнера.

Приликом одабира опције наплате потраживања од дужника неопходно је добро проценити многе податке: пре свега узрок немогућности плаћања потраживања, податаке из финансијских извештаја, утврдити однос имовине и обавеза дужника, вредност non-core имовине, могућност наставка обављања делатности дужника, могућност диверзификације делатности дужника...

Постоје бројни фактори који олакшавају и отежавају наплату потраживања као и избор практичних смерница за адекватно управљање наплатом потраживања од дужника.

Адекватна наплата потраживања је генерално, после профитабилности, друга најзначајнија мера успешности пословања привредних субјеката. Стога привредни субјекти у Србији имају додатну обавезу да веома пажљиво воде рачуна о свом салду потраживања и да њима ваљано управљају, како сопствена ликвидност не би била доведена у питање. У развијеним земљама света, лакше се приступа важним информацијама о ликвидности дужника. Неке земље су установиле кривичну одговорност власника компаније и одговорност за обавезе личном имовином уколико не обелодане податак, када је имовина предузећа мања од обавеза, што даје повериоцима много бољу позицију али је истовремено и значајан ограничавајући фактор за избегавање плаћања обавеза. 

До сада је предузето низ мера у Србији и окружењу, у циљу решавања проблема растућих корпоративних дугова али, иако су те мере дале одређене ефекте, проблем дугова је само делимично решен, па је постало неопходно решавање овог питања систематским и дугорочним приступом“.

Теме семинара:

• Основни појмови наплате потраживања: значај наплате потраживања и значај задржавања пословног партнера

• Разлози настанка спорних потраживања

• Начини наплате спорних потраживања

• Наплата од правног лица, одговорних лица у правном лицу, наплата кроз кривични поступак, итд.

• Заштита од ризика наплатепотраживања; могуће уговарање средстава максималног обезбеђења

• Провера бонитета купца из иностранства; подаци на основу који се утврђује бонитет;

власничка структура; природ пословања; биланс стања и биланс успеха; ликвидност; резултати пословања

• Осигурање потраживања

• Основни ризици: политички, комерцијални, ризици пре испоруке

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!