СЛОБОДНА ТРГОВИНА ОТВАРА ТРЖИШТЕ: Трговинска размена Србије и Кине достигла 4,5 милијарди евра

В.Н.

01. 09. 2022. у 07:45

ЕКОНОМСКИ односи између Србије и Кине убрзано се развијају, а спољнотрговинска размена прошле године је достигла 4,5 милијарди евра. Два највећа извозника Србије су фирме у кинеском власништву, а у последњих неколико година значајно је повећан и прилив кинеских инвестиција.

СЛОБОДНА ТРГОВИНА ОТВАРА ТРЖИШТЕ: Трговинска размена Србије и Кине достигла 4,5 милијарди евра

Фото: Б. Д.

Иницијатива Владе Србије да отпочне преговоре о Споразуму о слободној трговини са Кином, допринеће додатном регулисању економских односа, али том процесу треба приступити опрезно и уз консултовање привреде, каже Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију Привредне коморе Србије (ПКС).


“У Европи тренутно такав споразум имају Швајцарска и Исланд, а тренутно се разматра споразум са Норвешком и Молдавијом. Дакле, није у питању јединствен случај за Европу, а то је посебно значајно због нашег односа са ЕУ, која остаје главни спољнотрговински партнер Србије“, истиче Станић и подсећа да Србија има значајно место у иницијативи „Појас и пут“ као и да је део платформе за сарадњу Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе која је формирана 2012. године. “Споразум о слободној трговини са Кином нуди прилике, али постоје и ризици па је по овим питањима потребно формирати широк преговарачки тим”, објашњава Станић јер, како каже, преговарачком процесу треба прићи опрезно имајући у виду несразмерност у привредном потенцијалу између две земље. 
Једна од предности Србије, на основу којих је она најатрактивнија инвестициона дестинација у региону су и бројни споразуми о слободној трговини (ЕУ, ЦЕФТА, ЕФТА, Евроазија, Велика Британија, Турска), за очекивати је да би Србија постала још атрактивнија захваљујући споразуму о слободној трговини са Кином. 


„Србија у Кину извози углавном сировине, метале, дрво. Потребно је пронаћи механизме како на најефикаснији начин повећати извоз меса и месних прерађевина, млечних производа, воћних прерађевина, вина и других алкохолних пића. Ту посебно треба имати у виду трошкове транспорта“, каже Станић и додаје да не треба занемарити ни секторе услуга, информационих технологија и аутомобилске индустрије, посебно када се говори о компонентама.

Промена потрошачких навика у Кини шанса за европске компаније  


Куповна моћ становништва у Кини расте, формира се домаћа потрошња као водећи извор кинеског раста у наредним деценијама, а кинески потрошач све више личи на европског, вози европске аутомобиле, хоће да користи европско вино, сиреве, разне квалитетне намазе, истиче Станић.

Овакав тренд представља шансу за европске компаније које могу да искористе одређене тржишне нише и покрију део  тражње која сваке године расте у Кини. 


Привредна комора Србије и Развојна агенција Србије организују наступ српских привредника у оквиру националног штанда Србије  на предстојећем 5. Кинеском међународном увозном сајму “China International Import Expo” који ће се одржати у Шангају, НР Кина, од 5. до 10. новембра 2022. године.

Наступ на међународном сајму омогућиће излагачима да представе своје производе и пласирају их на нова тржишта, као и да поспеше постојеће и стекну нове пословне контакте. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)