ВОДИЧ ЗА ОСНИВАЊЕ КАМП-ОДМОРИШТА: Од дедине њиве до малог бизниса

В.Н.

29. 07. 2022. у 09:00

ТУРИСТИЧКА ванпансионска потрошња у Европи износи 13 милијарди евра годишње у више од 25.000 кампова који чине до 25 одсто укупног промета у туризму.

ВОДИЧ ЗА ОСНИВАЊЕ КАМП-ОДМОРИШТА: Од дедине њиве до малог бизниса

Фото: ПКС

Како би део потрошње иностраних и домаћих кампера остао у нашој земљи, овај, значајан потенцијал домаће туристичке понуде, потребно је додатно промовисати и инвестирати у развој кампинг индустрије.

Привредна комора Србије и Кампинг асоцијација Србије представљају кратак водич за оснивање камп одмаралишта.

ИЗБОР ЛОКАЦИЈЕ

Прво је потребно одредити локацију адекватну за стварање простора за одмор гостију који воле кампинг смештај. То може бити земљиште чија је површина равна или под нагибом (минимум од 20 до 30 ари).

„Најбитније је да парцела буде оцедита, односно, да се на терену вода не задржава“, објашњава Владимир Ђумић, председник Кампинг асоцијација Србије (КАС):

Идеално је да буде растиња на терену или да једним делом буде оивичен дрвећем, шумом, а другим отворен ка пропланку, језеру, реци…

МИНИМУМ ТЕХНИЧКИХ УСЛОВА

Локација треба да задовољи Минималне техничке услове (МТУ) које прописује Министарство трговине, туризма и телекомуникација - струја, вода, ограђивање (обезбеђивање) терена, санитарни услови (минимум два туша и два тоалета за 20 кампинг парцела).

РЕГИСТРАЦИЈА

Уколико је реч о пољо- привредном земљишту, потребна је регистрација пољопривредног газдинства за бављење сеоским туризмом. Надлежна је Управа за трезор у општини у којој власник станује (попуњава се образац 1а - издаје Министарство пољопривреде).

Реч је о Захтеву за упис породичног пољопривредног газдинства у Регистар пољопривредних газдинстава, за физичко лице - пољопривредника. У рубрици 11 - радна активност, потребно је заокружити бр. 5 – „бави се сеоским туризмом”.

ПОЧЕТАК РАДА

Отварањем посебног „агро рачуна” у банци може се кренути са радом.

ПРЕПОРУКА

Препорука је да се по регистрацији газдинства власник јави локалној Туристичкој организацији за савет и договор око будућег начина наплате услуга. На располагању је и портал е-Туриста.

ИНВЕСТИЦИЈА

Структуру трошкова чини, пре свега, основна инфраструктура – прикључци на електро мрежу, водовод, канализацију (сопствени извор воде, бунар – септичка јама...), трошкови уређења терена и постављање објеката за потребе кампера…

Инвестиција је од 20 до 60.000 евра, у зависности колики су трошкови обезбеђивања основне инфраструктуре.

Уколико домаћинство већ има сву неопходну инфраструктуру, затим, кухињу, трпезарију, места за роштиљ, дружење - трошкови су значајно мањи.

ПОВРАТ УЛОЖЕНОГ

Зависи од тога где се налази и колико је доступан камп, колико се улаже у промоцију, да ли камп привлачи домаће госте, транзитне кампере... Најпрофитабилнији кампови налазе се близу већих туристичких центара. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

СРПСКА КОШАРКА ТУГУЈЕ: Преминуо један од двојице тренера који су све освојили са репрезентацијом