ПОТРЕБНА СНАЖНА ПОДРШКА ЛОКАЛНИХ САМОУПРАВА: Инвестиције из дијаспоре – прилика за привредни раст

В. Н.

26. 11. 2021. у 14:19

ОНЛАЈН платформа Привредне коморе Србије "Пословни атлас Србије и дијаспоре" намењена је повезивању наших људи који живе и послују у Немачкој, Аустрији и Швајцарској и привредника из Србије.

ПОТРЕБНА СНАЖНА ПОДРШКА ЛОКАЛНИХ САМОУПРАВА: Инвестиције из дијаспоре – прилика за привредни раст

Фабрика дечије хране у Крушевцу – „Флори“, Фото ПКС

Наши привредници који живе и раде у иностранству и који су успешно покренули производњу у Србији истичу да је за повратак и улагање потребна упорност, присустност на терену, познавање тржишта и снажна подршка на локалу.

Мирољуб Радоичић, власник компаније ЦНЦ Метали из Старог Трстеника који од 2000. године ради и живи на релацији Немачка-Србија, истиче да је формирање ове платформе добар почетак за привлачење инвеститора из иностранства али да мора још да се ради на развоју подршке.

“Када сам одлучио да одем у Немачку пре 25 година, знао сам да желим да се вратим и направим нешто у Србији. Уз велика одрицања и помоћ немачких партнера, покренули смо производњу камина. Неколико година уназад цео производни асортиман извозимо на немачко тржиште”, каже Радоичић.

Фото ПКС

Вредност извоза његове компаније, која запошљава 20 радника, од почетка ове године достигла је 1,3 милиона евра.

У његовом селу постоји 160 домаћинстава. Међутим, 70 одсто житеља деценијама ради у иностранству. Да би трећа, млада генерација дијаспораца уопште и размишљала да живи и инвестира у Србији, потребно је да имају све информације о тржишту и административним поступцима али и подршку на терену од локалне самоуправе.

Након живота у Русији, Раде Милошевић се вратио у Србију и отворио фабрику дечије хране у Крушевцу – „Флори“.

“Отварање фабрике дечије хране је била веза са мојим основним занимањем медицином. Сасвим је нормално да се улаже у своју земљу, а везе стечене у Русији и иностранству смо искористили  за проширење пословања“, наводи Милошевић.

Привредна комора Србије жели да буде подршка да се нађе начин да се кроз конкретне активности један део средстава од дознака преусмери у покретање нових бизниса и отварање радних места. Кроз улагања, дијаспора би се додатно и чвршће повезала са Србијом, каже Ђорђе Андрић, руководилац Службе за инвестиције и јавно-приватно пртнерство ПКС.

Фото ПКС

База пројеката

ПЛАТФОРМА нуди базу конкретних инвестиционих пројеката, преко које ће свако ко је заинтересован моћи да понуди и претражује конкретне пројекта по градовима и општинама у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили