УСКЛАЂИВАЊЕ ПРОПИСА: Привредници, користите факторинг!
ПРОМЕТ факторинга износио је 930 милиона евра прошле године, од чега домаћи факторинг чини скоро 90 одсто укупног промета.
Фото Архива
Пословима факторинга у Србији бави се 17 привредних друштава и 10 банака, а да би се овај финансијски инструмент још ефикасније користио, посебно у сектору малих и средњих предузећа, пожељне су измене и допуне постојећег законског решења.
Закон о факторингу, донет 2013. године, успоставио је добре основе за развој ове специфичне финансијске услуге, али је у међувремену, укупни регулаторни оквир знатно измењен доношењем или изменама других прописа који утичу на обављање делатности факторинга.
Циљ активности Секције за факторинг ПКС јесте унапређење регулаторног оквира за развој факторинга и приближавање ове услуге извозно оријентисаном МСП сектору.
Шта је факторинг?
Економским речником, то је финансијска услуга купопродаје постојећег недоспелог или будућег краткорочног новчаног потраживања, насталог по основу уговора о продаји робе или пружања услуга у земљи и иностранству. Иза ове, помало рогобатне дефиниције, крије се финансијска услуга, која се први пут помиње још у Хамурабијевом законику, али процват доживљава у другој половини прошлог века, а од 2000. доступан је и у Србији.
Предности факторинга у односу на класичне финансијске услуге у сфери трговања су многобројне. Уговор о факторингу обезбеђује стабилно финансирање, смањен ризик, наплату, али и поуздане информације о пословном партнеру. У пословима факторинга проверава се кредитна способност дужника, што је изузетна предност за мала и средња предузећа, без историје пословања или са билансима оптерећеним инвестиционим улагањима, без довољно могућности за класично задуживање. То практично значи, да факторинг могу користити и привредници која нису кредитно способни или немају слободна одговарајућа средства обезбеђења, али имају квалитетна недоспела потраживања. Посебан вид факторинга је обрнути факторинг у ком се финансирају обавезе клијента према добављачима.
Предмет обрнутог факторинга је недоспело краткорочно новчано дуговање, настало на основу уговора о продаји робе или пружања услуге. Фактор на основу фактура врши трансфер средстава ка добављачима, а купац своје обавезе према фактору извршава у договореном року. На овај начин клијент фактора себи обезбеђује дуже рокове плаћања, а тиме и додатне попусте код својих добављача.
Препоручујемо
НСЗ ОТВОРИЛА ВРАТА: Расписано 11 јавних позива за запошљавање, приоритет имају они
24. 03. 2026. у 07:16
ХРВАТСКИ ИНДЕКС: Свуда по Хрватској несташица горива! Нема ни у Загребу
23. 03. 2026. у 19:34
НАКОН ТРАМПОВЕ НАЈАВЕ О СМИРИВАЊУ РАТА СА ИРАНОМ: Цена злата око 4.430 долара по унци
23. 03. 2026. у 19:10
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)