ДОМАЋИН ИЗ БАЧКОГ ПЕТРОВЦА ПОСЕЈАО МАК: Мало је уложио, а ево колико зарађује - велико интересовање је из иностранства за куповину

Дневник

19. 05. 2025. у 15:49

ЈАРОСЛАВ Балаж из Гложана, код Бачког Петровца, после 15 година поново је јесенас посејао мак. Сматра да ова година обећава добар род, принос од 500 до 700 килограма по јутру на подручјима где није било мраза, због умерено топле климе. После сувог ратарења Јарослав се определио за мак због климатских промена, скупе сетве и ниских цена примарних пољопривредних култура, сматрајући да ће боље финансијски проћи јер на домаћем тржишту има извозника који мак продају у Чешкој и Словачкој.

ДОМАЋИН ИЗ БАЧКОГ ПЕТРОВЦА ПОСЕЈАО МАК: Мало је уложио, а ево колико зарађује - велико интересовање је из иностранства за куповину

Foto: Profimedia

500−700 килограма очекује се принос мака по јутру

− За гајење мака не треба велико улагање, што ме је навело да се опет окренем овој биљци. Осим семена, улог су и заштитна средства, која су потребна у свакој пољопривредној производњи − навео је Балаж.

− Две заштите у гајењу мака су најважније − на почетку цветања, да би се заштитила чаура од инсеката, и на крају цветања, мада се мак може третирати и више пута, али само заштитним средствима које дозвољава ЕУ, уколико се жели продати на страно тржиште. Важно је да током цветања буде умерено топло и суво време, јер киша умањује род и квалитет зрна. Зато је сада идеално време, пошто није превише топло, јер услед високих температура мак брже сазрева и чауре буду полупразне.

280−300 динара тренутно килограм мака на велико

Саговорник каже да ће током жетве, која почиње крајем јуна и почетком јула, целокупан род покушати да прода на инотржиште извозницима који наш род продају у Словачкој и Чешкој. Сада је килограм мака на велико од 280 до 300 динара. Скупљи је на пијацама и када се продаје пекарима, али то су мање количине које се откупљују у односу на ове које траже извозници.

Мак преплавио војвођанске њиве

Дугогодишњи произвођач мака из Падине, у општини Ковачица, Миша Хромчик казао је за Дневник да је јесенас посејано знатно више мака него ранијих година, после лањске велике суше и малих приноса од кукуруза, соје и сунцокрета.

− Само у Падини јесенас је посејано двоструко више мака него ранијих година, на 250−300 хектара. Има га посејаног и у другим местима, на ораницама где никада није сејан. Али ће на страно тржиште отићи само мак који је прошао анализе потребне да би могао прећи границу. Нажалост, многи пољопривредници немају уговоре са извозницима и не придржавају се стандарда и упутства које у производњи захтева ЕУ. Не разликују индустријски мак од прехрамбеног, који само у трговима може да садржи морфијум. Зато уколико такав мак не прође анализе, домаће тржиште ће њиме бити преплављено. А клима сада обећава да ће приноси бити одлични − истакао је Хромчик.

− Тренутна цена није сигурна јер на њу утиче колико ће мака бити у понуди на другим тржиштима. Домаћи извозници цену формирају гледајући каква је понуда и потражња на тржиштима мимо Словачке и Чешке − казао је Балаж.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ Французи о Хрватској после Томпсона: Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата

"ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ" Французи о Хрватској после Томпсона: "Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата"

ФРАНЦУСКЕ новине "Le Monde" оштро су критиковале Хрватску после концерта Марка Перковића Томпсона, упозоривши да Хрватска показује све већу толеранцију према пронацистичкој прошлости из времена НДХ.

08. 07. 2025. у 17:43

Коментари (0)

ОДРЖИВОСТ ПОЧИЊЕ ИЗБОРОМ: Међународни дан без пластичних кеса