МАЛИНАРИ ЧЕКАЈУ ДОПЛАТУ НА АКОНТНУ ЦЕНУ: Држава предлаже фонд за сезонске интервенције
ОДБОР за пољопривреду при Народној скупштини, предложио је оснивање Фонда за сезонске интервенције, како би се обезбедила подршка произвођачима малине у периодима када на тржишту дође до поремећаја који угрожавају њихово пословање и опстанак.
Фото Н. Јанковић
Овај предлог стигао је од Маријана Ристичевића, председника поменутог одбора.
Предложено је још да држава обезбеди складиштење малине, како би пласман дошао на ред у тренутку када је цена најповољнија, а да трошкове према хладњачарима исплате солидарно држава и произвођачи. Додатна мера је обезбеђивење повољних кредита за произвођаче малине.
О предложеном није гласано због недостатка кворума, али је наглашено да ће ове мере бити усвојене на првој наредној седници.
- Препоручујемо да фонд за интервенције располаже са око две милијарде динара, овај износ нијевелики када се зна да је само за ињекција за еутаназију свиња у време свињске куге утрошено 3.3 милијарде. Држава може пописати све расхладне капацитете и повезати их у логистички центар, како би се род чувао до најповољнијег тренутка за продају – став је Милована Јаковљевића, произвођача, који је истакао да је криза у овом извозном послу очигледна – Уместо 110.000 тона, ми данас производимо 47.000 тона малине.
Милета Пилчевић, председник Удружења произвођача малине „Виламет“, нагласио је да „су малинари претходне две године џабе радили“, и да се очекује доплата од 50 динара за сваки килограм предате малине из прошлогодишњег рода.
- Откупљивачи одбијају да исплате додатак на аконтну цену, не одазивају се на позиве Министарства пољопривреде. Посао државе је да процесуира оне који су малину узели, а нису је платили – закључио је Пилчевић.
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.
13. 02. 2026. у 12:40
СТРАДАЛИ МЛАДИЋ СИН ПОЗНАТОГ МУЗИЧАРА: Нови детаљи несреће у Сарајеву
ЕРДОАН Моранкић (23), који је страдао у трамвајској несрећи у Сарајеву, син је познатог музичара из Брчког Армана Моранкића, пише портал сарајевског Аваза.
13. 02. 2026. у 12:05
Дању спасавао животе у болници, ноћу се претварао у МОНСТРУМА: Језива истина откривена годинама касније
ПОЛИЦИЈА верује да је Крис Ревак, који је извршио самоубиство након што је оптужен за убиство, можда био серијски убица. Његов живот и дела крили су мрачну страну која је шокирала истражитеље.
15. 02. 2026. у 09:19
Коментари (0)