И ТИНЕЈЏЕРИ ДА СЕ ВАКЦИНИШУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Стручњаци сагласни да би и деца старости од 16 до 18 година требало да приме заштиту

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

18. 05. 2021. у 08:03

У ОВОЈ фази имунизације требало би да се вакцинише што више тинејџера, узраста од 16 до 18 година.

И ТИНЕЈЏЕРИ ДА СЕ ВАКЦИНИШУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Стручњаци сагласни да би и деца старости од 16 до 18 година требало да приме заштиту

Фото: Д. Миловановић

За то се залаже др Георгиос Константинидис, председник Удружења педијатара Србије. У изјави за "Новости", овакву препоруку он образлаже чињеницом да се тинејџери, у епидемиолошком смислу, понашају приближно исто као одрасли: оболевају и шире ковид 19 исто као особе од 20 или 25 година, а имају тежу клиничку слику и већи ризик од фаталног исхода ове заразне болести, него млађа деца.

Тинејџери, за разлику од одраслих, бар тренутно немају могућности да бирају цепиво. Према упутству, које је израдио Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", само "Фајзер-Бионтекова" вакцина даје се старијима од 16 година, с тим да тинејџери узраста 17 и 18 година вакцину примају по препоруци педијатра.

- Свакако је већ тренутак да најмлађи у овом узрасту почну масовно да се вакцинишу, јер ако правимо паралелу по годинама старости, тинејџери су међу децом, када је у питању ковид 19, оно што су шездесетогодишњаци међу одраслима - каже др Константинидис. - Светска здравствена организација још није дефинисала став за млађе од 15 година, али сигурно је да и њих у једном тренутку, треба вакцинисати. За то сада, свакако, још није време.

Америчка агенција за храну и лекове (ФДА) издала је и препоруку да се вакцинишу деца од 12 до 15 година, а очекује се да ће исти став заузети и Европска агенција за лекове (ЕМА), можда већ и до краја овог месеца.

Фото: З.Г.

Средњошколцима у Великој Британији биће понуђено да се вакцинишу против вируса корона од септембра, у оквиру плана Националне здравствене службе, који укључује једну дозу "фајзер" вакцине за децу старију од 12 година, када буде почела школска година.

На узорку од 2.500 деце, узраста 12 до 15 година, ова вакцина показала је ефикасност од 100 одсто, саоштили су у "Фајзер-Бионтеку".

- То је, свакако, врло охрабрујуће да ће моћи да се вакцинишу и деца у том узрасту, јер она би могла остати као "резервоар" за мутације вируса корона ако се уопште не вакцинишу - сматра др Константинидис. - Али ако би се масовно вакцинисали одрасли и тинејџери узраста 16 до 18 година, онда не би било неопходно да се вакцинишу и млађа деца, јер би се пресекао пут вируса и он се не би ширио ни у популацији најмлађих.

"Фајзер" је већ започео испитивање и на сасвим малој деци, почев од шест месеци старости, а др Марија Гњатовић, из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) каже да је веома добро што се припремају вакцине и за децу, како би био спреман одговор уколико се појави неки сој вируса који ће посебно бити опасан по најмлађе.

- У испитивању које ради "Фајзер" за популацију од шест месеци, па навише, деца су подељена у старосне групе, а испитују се различите дозе јер не може дете од шест месеци да прими исту дозу вакцине као адолесцент - наводи др Гњатовић.

Она каже да се не очекује да ће препорука за вакцинисање деце бити дата пре 2022. године, а за то време би требало испитати колико су деца већ прокужена.

- Велики је број породица у којима су родитељи били позитивни, деца нису имала никакве симптоме, али имају антитела. Треба испитати да ли су млађа деца уопште и у којој мери преносиоци вируса и колики ризик носе по ширење инфекције. Код младих је форма болести углавном блага, али су млади основни преносиоци вируса у друштву због чега се апелује и на ту популацију да се вакцинише - рекла је Гњатовићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!