РАСВЕТЛИТИ УБИСТВА И КИДНАПОВАЊА НОВИНАРА: Светски дан слободе медија обележен у Београду и Грачаници, уз позиве колегама да се не деле

В. Ц. С.- Д. З.

03. 05. 2021. у 20:52

ГОДИНУ између два светска дана слободе медија новинари ће памтити по насиљу над колегама на демонстрацијама, враћању судског процеса за убиство Славка Ћурувије на почетак, али и по охрабрујућој првостепеној пресуди за паљење куће Милана Јовановића, саопштило је Удружење новинара Србије.

РАСВЕТЛИТИ УБИСТВА И КИДНАПОВАЊА НОВИНАРА: Светски дан слободе медија обележен у Београду и Грачаници, уз позиве колегама да се не деле

Српски новинари на Космету са сликама својих несталих колега / Фото Д. Зечевић

- Мада су новинари поднели велики терет борбе против пандемије, трпели су притиске и власти и незадовољних појединаца - каже председник УНС Владимир Радомировић. - Нарочито брину притисци у медијима који су власништво великих компанија да новинари служе за њихово даље богаћење, а не да извештавају јавност о томе шта се дешава.

Он позива колеге да се не деле јер их други довољно деле "на режимске и опозиционе" и да не дозволе да држава у закону дефинише ко је новинар, а ко не. УНС захтева да министарка културе и информисања Маја Гојковић именује државног секретара, да Влада подржи Комисију за истраживање убистава новинара, како би била подигнута оптужница за убиство Милана Пантића и расветљене околности смрти Даде Вујасиновић. Очекују да се суђење за убиство Ћурувије оконча до краја године и да Специјално тужилаштво за злочине ОВК истражи убиства и отмице 17 колега на КиМ 1998-2005.

Министарство културе и информисања напомиње да је од кључног значаја да новинари, без обзира на то где раде, буду независни и извештавају професионално. Подсећају и да је министарка Гојковић повукла све неосновано поднете тужбе против медијских кућа и новинара, да је формирана Радна група за безбедност и заштиту новинара и покренут СОС телефон.

И новинари редакција на српском језику на Космету у понедељак су се окупили код споменика "Мисинг", посвећеног киднапованим и убијеним Србима, одакле су поручили да косовске институције не поштују закон о језику, да немају слободу кретања и тражили расветљавање судбине киднапованих.

- Недостају нам многе информације пошто институције не поштују чињеницу да је српски други службени језик - рекла је Анђелка Ћуп, новинар Euro News Srbija.

ПРЕТЊЕ ЗБОГ ТАБЛИЦА

ДАРКО Димитријевић, новинар Радио Гораждевца, поменуо је на скупу у Грачаници проблем нестабилног финансирања српских медија на КиМ. Навео је и да на терену доживљавају претње због српских таблица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити

ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити

ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.

27. 01. 2026. у 07:44

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: Имам проблем што ради на националној телевизији

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"

ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.

25. 01. 2026. у 20:42

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА ЗА СВЕ: Од визије до одрживе будућности