ИКОНА ЈЕ САЧУВАНА: Монах Пајсије после тридесет година ушао у родну кућу у Крајини (ВИДЕО)

Novosti online

30. 04. 2021. у 23:07

ПРЕ две године монах Пајсије дошао је да буде намесник у манастиру Крупа.

ИКОНА ЈЕ САЧУВАНА: Монах Пајсије после тридесет година ушао у родну кућу у Крајини (ВИДЕО)

Фото: РТС ТВ принтскрин

Манастир Крупа је најстарији у Далмацији. Саграђен је у време краља Милутина, 1317. године. У њему је извјесно време боравио и Доситеј Обрадовић. Симо Матавуљ је у манастиру боравио четири године.

У селу Зрмања је родна кућа монаха Пајсија у којој није био од 1990. године. 

- Хајде да станемо до моје куће, само да је видим - рекао је новинарима РТС-а за емисију "Око". 

Монах је објаснио да му је у тој кући рођен отац и да је он као дете био у тој кући. 

- Моје слике сад навиру када гледам ову кућу и присећам се моје бабе. Крв некако у човеку проради - рекао је монах Пајсије.

Кућа је пропала од стајања. Више од 20 година нико није отварао врата капије.

- Икона наше крсне славе Архангела Михаила је сачувана - рекао је монах Пајсије када је ушао у кућу.

Предраг Будимир је, као и многи Срби, морао да напусти место у ком је одрастао. Када је постао монах Пајсије, био је у манастиру Крушедол, па у манастиру Мала Раваница. Затим је монашки живот водио у Канади, а затим се вратио у свој крај, тамо где је најсрећнији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (2)

ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)