ПАПИР И ПЕНКАЛО ЗАМЕНИЛА ИГРОМ: Весна Ускоковић, лектор у пензији, дух и тело негује плешући чувени француски Кан Кан
ЛЕКТОРИСАЊЕ је била њена професија, али одласком у пензију успела је да папир и пенкало замени тастатуром и екраном, а пензионерске дане употпуни игром и плесом.
Фото Архива
Весна Ускоковић и у 70. години нема времена за стајање. Чланица је плесне групе "Староградска Србија" и како би се данашњим жаргоном рекло главни администратор њиховог канала на "Јутјубу". Снима, монтира и прави видео-записе. Шије шешире и кроји хаљине за наступе, кува ручак и сређује кућу и то све у галопу двочетвртинског такта који припада плесу кан-кан чије је кораке успешно савладала.
- Лекторисање, што је била моја професија, показало се много економичније, брже, лакше и боље на компјутеру него на папиру, те сам, пре двадесетак година, и ја кренула у ту авантуру и почела да откривам све могућности интернета - прича Весна за "Новости".
- Све би било лакше да сам похађала неки курс, али, у то време, фирме су обучавале само млађе, били су на становишту да они старији од 50 нису у стању да се изборе са новотаријама, али ја нисам пристала на то, па сам се углавном ослонила на синовљеве инструкције, што и данас чиним.
ПРВИ ЗАИГРАЛИ КАН КАН
СТАРОГРАДСКА Србија чији је Весна члан је прва плесна група која је у нашој земљи заиграла кан кан. Премијеру извођења овог плеса су имале само једном и због тренутне ситуације са пандемијом су на продуженом одмору.
- Било би сјајно заиграти га поново, али ако се то не деси, утеха се може потражити у чињеници да су и драме Есхила, Софоклеа и Еурипида само премијерно извођене. Корону нису имали, али тада су такве биле пропозиције - додаје Весна.
Канал на "Јутјубу" отворио јој је управо син Јагош, који је поставио и први прилог, и само једном објаснио даље кораке. Весна је тада све пажљиво записивала и убрзо креиране прилоге почела сама да поставља, без по муке.
- Плес је био покретач свега, јер сам желела да сви учесници могу да виде како играмо па смо дошли на идеју да то и снимамо и поделимо са публиком - објашњава Весна.
- Син ми је инсталирао потребне програме, показао како се монтирају слике, видео и тон... можда сад кад то све испричам звучи компликовано, али није, заправо је веома лако.
Како је ово брзо савладала, данас за породицу, пријатеље и плесну групу без по муке прави тематске видее од фотографија или снимака. Додаје да је то један од начина како можете да се борите са деменцијом и да будете креативни. Слободно време употпуњује и многобројним онлајн курсевима о историји уметности који су доступни на јутјуб-каналу. Прати и позоришне представе, одлази у музеје и концерте и све то из ушушканости свога дома.
- Корона је утицала на то да нам је данас на располагању знатно више садржаја него раније, истина, недостаје нам директан контакт, кафица, чај, ћеретање, али биће и тога - закључује наша саговорница.
Препоручујемо
У ГЛАВНОМ ГРАДУ МАГЛА, А ЕВО ГДЕ СЕ ОЧЕКУЈЕ СУНЦЕ: Временска прогноза за 11. децембар
11. 12. 2025. у 00:05
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.
09. 12. 2025. у 20:57
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (1)