ДИСКРИМИНАЦИЈА МЕЂУ СУДИЈАМА: Ко суди за прекршаје има нижу плату од колега, потребна измена закона

Танјуг

27. 03. 2021. у 11:42

У СУСРЕТ скупштинској расправи о предлогу да се изменама Закона о судијама изједначи статус судија за прекршаје са судијама истог ранга у редовним судовима, Удружење судија и тужилаца Србије (УСТ) поздравило је овај предлог указујући на значај изједначавања материјалног положаја свих судија.

ДИСКРИМИНАЦИЈА МЕЂУ СУДИЈАМА: Ко суди за прекршаје има нижу плату од колега, потребна измена закона

Фото: Архива

Судија Прекршајног суда у Јагодини и члан Управног одбора УСТ Данијела Трифуновић указује за Танјуг да би се усвајањем поменутих законских измена нормативни положај судија прекршајних судова изједначио са судијама који поступају у другим материјама у истом степену надлежности.

То практично значи да си се плате судија за прекршаје које поступају у првом степену изјеначиле са платама судија у основним судовима, док би се плате судија Прекршајног апелационог суда изједначиле са платама судија у редовним апелационим судовима у Србији.

У Србији има око 540 судија за прекршаје које суде у првом степену и 65 судија у Прекшајном апелационом суду.

Трифуновић указује да би се усвајањем предложених законских измена отклонила својеврсна дискриминација судија за прекршаје пре свега у погледу висине зарада, коју како наводи УСТ "трпе више од 10 година".

- Различитост материје којом се баве у судницама није и не сме бити разлог за деградирање значајно мањим зарадама у односу на своје колеге судије које поступају у редовним судовима, посебно што сносе једнаку одговорност и обавезе, указала је судија.

Према њеним речима, судије за прекршаје подносе велики терет у раду правосуђа, имајући у виду велики број предмета који судије имају у раду и то у просеку по 1. 200 предмета по судији, у зависности од насељености територије у надлежности конкретног суда.

У већим градовима судије имају и по више хиљада предмета у раду, нагласила је Трифуновић.

УСТ у саопштењу подсећа да судије за прекршаје примењују у свом раду поред Закона о прекршајима и 273 друга закона и 800 подзаконских прописа из свих области живота: безбедности саобраћаја, спречавања корупције, јавне безбедности, безбедности и заштите здравља, јавног реда и мира, спречавања насиља у породици, као насиља на спортским приредбама, затим, царинн,а пореза, рада и социјалног старања, одбране, заштите људских права, застите узбуњивача, буџета и јавних набавки и многих других.

Почев од 1. јануара 2010. године, почели су са радом Прекршајни судови који су раније били посебни државни органи за прекршаје, а прекршајни поступак је Законом о прекршајима уређен као судски поступак.

Предлог измена Закона о судијама наодној скупштини раније су поднели посланици Ðорђе Комленски, Марјан Ристичевић, Ана Караџић и Бојан Торбица, а Влада Србије је недавно дала позитивно мишљење о том предлогу.

Седница скупштине на чијем је дневном реду, поред осталих и Предлог измена и допуна Закона о судијама почиње 30. марта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (0)

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)