УГАШЕНО СКОРО 200 СЕОСКИХ ШКОЛА: Најновији извештај завода за статистику показао тужну судбину српског образовног система

В. Ц. С.

27. 03. 2021. у 10:33

ЗА само седам година број одељења у сеоским школама, која су врло често уједно и цела школа, смањио се за 186, а укупан број основних школа за чак 191, показују најновији, тужни, подаци Републичког завода за статистику.

УГАШЕНО СКОРО 200 СЕОСКИХ ШКОЛА: Најновији извештај завода за статистику показао тужну судбину српског образовног система

Фото Архива

Све ово, наравно, последица је све мањег броја ђака. За само три године, односно од школске 2018/2019, број основаца је пао за више од 17.000, а за седам година за чак 48.293!

У школској 2014/2015. било је 2.286 издвојених, односно сеоских одељења, а у овој години 2.102. Пре седам година било је 3.429 основних школа, данас их је 3.238. Такође, те године било је укупно 558.869 основаца, а сада их је 510.576!

Само у сеоским школама пре седам година у клупама је седео 64.461 ђак. Ове године нема их ни 52.000 (51.271). Значи, за око 13.000 мање! Школску 2014/2015. уписало је 66.276 првачића. Ове године било их је 62.313, односно за скоро 4.000 мање!

- Бројке су тужне и из године у годину све су горе, а ми, очигледно, не умемо да се носимо са проблемима - каже Јасна Јанковић из Уније синдиката просветних радника Србије.

- Велики су проблеми нарочито у малим срединама. Када се угаси школа, све се угасило. Зато предлажемо да се смањи број ученика у одељењима. Он не може бити исти као пре три или две деценије, када се рађало више деце. Када смо већ ту где смо, треба смањити одељења и тако ћемо добити и квалитетнију наставу.

Биће нас свега 4,5 милиона

МИНИСТАРСТВО за бригу о породици и демографију саопштило је почетком године да ће за три деценије број становника у Србији једва достићи 4,5 милиона ако се овакви трендови наставе. И анализе проф. Саше Ранђеловића са Економског факултета, базиране на студији ММФ-а, показују да би број житеља до 2050. могао да падне за милион!

Према њеним речима, просечан број ђака од 22 по разреду, колико тврде у Министарству просвете да их има у Србији, значи да у градовима одељења, посебно Београд, имају по 30-32, а у селима по пет ученика. Зато ти бројеви нису реални, а управо је епидемија короне показала да они морају да се преполове.

Валентина Илић из Синдиката образовања каже да њен синдикат тражи да се коригује Правилник о формирању одељења, који ће довести до гашења школа у руралним срединама, а самим тим до додатног одумирања села.

- Сваке године нестане нам град величине Сомбора, па је и деце у школама све мање, али нама је интерес да задржимо и школе, и ђаке, и запослене у школама. Велики број њих данас остаје технолошки вишак. Према новом правилнику, Светска банка ће у почетку финансирати аутобусе који ће децу из сеоских средина возити у већа места. То смо имали у Румунији и Бугарској, и показало се да траје неколико година, а онда локалне самоуправе немају пара за аутобусе. Последица је да се због школе, деца и родитељи селе у веће градове или друге државе. Тако одумире село, јер кад се угаси школа у њему нема више живота - констатује Илићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (1)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини