Три важна међународна дана које не смемо заборавити

Промо

22. 03. 2021. у 09:59

ДА ЛИ знате да је јуче, 21. марта обележен Интернационални дан шума, док је данас Светски дан вода, а сутра 23. марта је Светски дан метеорологије. Три датума која директно апелују на све нас да појачамо свест по питању заштите животне средине и уопште, очувања света у коме живимо.

Три важна међународна дана које не смемо заборавити

Foto: pixabay

Ако узмемо у обзир да су шуме заправо плућа наше планете, да је вода извор живота у буквалном смислу, а метеорологија наука која проучава атмосферу и све процесе који се у њој дешавају, па и климу и климатске промене, онда је потпуно јасан значај ових датума. Само је питање, колико се ми као човечанство добро опходимо према природи која нам је пружила све благодети.

Интернационални дан шума обележава се најчешће акцијама које се спроводе у циљу промовисања свести о важности и вредности шумског покривача. Ове године, кампања је усмерена на обнављање шума, јер су оне од суштинског значаја за опстанак људи и животиња. Пружају храну, склониште и уточиште. У шумама се може наћи велики број лековитог биља које је од изузетне важности за здравље.

Штите нас од поплава, ерозије, клизишта, чувају залихе чисте воде и производе кисеоник који удишемо. Такође, смањују количину штетиних гасова, утичу на смањење ефекта стаклене баште и на тај начин имају велику улогу у борби против климатских промена.

Foto: pixabay

Вода је основни састојак сваког живог бића. Уједињене нације су тек пре петнестак година прогласиле 22. март за Светски дан вода, с намером да истакну да су водни ресурси ограничени. Ближимо се времену када ће потреба за водом премашити њене залихе. Број становника на нашој планети убрзано се повећава, потребе за водом још и брже, а њена количина се не мења. Стручњаци кажу да око 1,1 милијарди људи нема приступ пијаћој води, а 2,5 милијарди нема обезбеђене елементарне санитарне услове. Све је мање и мање здраве изворске воде, зато је сваки дан у борби за воду јако важан.

Foto: pixabay

За већину људи, метеоролигија се своди на то да сваког дана погледају какво нас време очекује. Али, мтеорологија је читава наука о Земљиној атмосфери и променама на њој, а све те промене утичу на квалитет живота било где да се налазите.  Метеорологија делује у вези с многим гранама науке које се баве човековом околином, као што су пољопривреда, архитектура, екологија, производња енергије, шумарство, хидрологија, медицина и океанографија. И баш ове године, Светски дан метеорологије у фокус ставља океане, често заборављени велики део слагалице, који покрива чак 70% земљине површине.

Важно је да чувамо природу. Колико то и чинимо?

Како је индустријска производња препозната као водећи узрочник промене животне средине, радује чињеница да је све више компанија широм света почело да брине о утицају њиховог пословања на очување планете. Један од примера добре праксе јесте Страусс Адриатиц. Управо захваљујући овој компанији, уживали смо у небројено много шољица кафе из различитих земаља света. Сву ту кафу из Донцафé шољица, уз коју почињемо свако јутро, дају нам повољна клима, вода и плодно тло.

Foto: Promo

- Брига о животној средини треба да постане део наше свакодневне културе и на томе морамо радити заједнички, почев од сваког појединца, преко институција, приватних компанија, невладиног сектора. Из године у годину улажемо у одрживо пословање наше компаније, али и подржавамо друштвено одговорне акције као што је “Посади свој хлад”. Такође, компанија води бригу и о потрошњи воде, утрошку енергије и генерисању комуналног отпада, сакупљању кишнице, избацивању једнократне пластике из свакодневне употребе, све у складу са високим стандардима Страусс Гроуп-а чији смо део - истакао је Милан Живковић  Супплаy цхаин директор у Страусс Адриатиц-у.

Компанија Страусс Адриатиц је по први пут у Србији и региону, још 2011. године осмислила пројекат и почела да користи кафену плевицу као биомасу за грејање комплетног погона и административног дела фабрике у Шимановцима. Захваљујући томе, смањили су емисију угљен диоксида у атмосферу за 9 до 10%, али је смањена и потрошња фосилних горива.

Foto: Promo

Након еколошког приступа грејању, Страусс Адриатиц је одлучио и да направи соларну електрану и инсталира је на кров своје Донцафé фабрике. 180 соларних панела је пуштено у рад прошле године, док је планом у наредних 5 година обухваћена изградња још две соларне електране.

Страусс Адриатиц се може похвалити и применом највиших стандарда квалитета, који се односе на заштиту животне средине, као и применом јапанске пословне филозофије Каизен коју је пре више од десет година, међу првима у Србији, имплементирала како би унапредила пословање.

У дугорочним плановима им је и да се део возног парка пребаци на електро или хибридна возила. Свим својим активностима компанија Страусс Адриатиц настоји да друштвено одговорним пословањем што више сачува животну средину и остави је бољом наредним генерацијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)