НЕПОЗНАТА СУДБИНА 4.000 СРБА: Србија почела израду закона о принудно несталим лицима у ратовима деведесетих

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

24. 02. 2021. у 10:00

НИКО не зна каква је судбина и где почивају земни остаци 10.006 особа, међу којима више од 4.000 српске националности, после сукоба на тлу бивше Југославије. Они се и даље, више од две деценије од окончања распада земље, воде као нестали.

НЕПОЗНАТА СУДБИНА 4.000 СРБА: Србија почела израду закона о принудно несталим лицима у ратовима деведесетих

Дарија Кисић Тепавчевић и Вељко Одаловић / Фото Танјуг

Зато је Србија формирала Радну групу за израду Нацрта закона о принудно несталим лицима, за чијег је председника изабрана министарка за рад, запошљавање, социјална и борачка питања Дарија Кисић Тепавчевић, а за заменика председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић.

На првом састанку Радне групе, Кисићева је истакла да је иницијативу за доношењу закона покренула Координација српских удружења породица несталих, убијених или погинулих са простора бивше Југославије.

- Закон нам је потребан, јер до сада није била препозната категорија принудно несталог лица као жртве, нити по том основу права породица - казала је министарка.

Одаловић је најавио да би на јесен закон могао да уђе у скупштинску процедуру и навео да се, према евиденцији МК Црвеног крста, 35.021 особа водила од краја оружаних сукоба као нестала, а да је данас реч о 10.006 особа. Он је додао да је највећи број несталих Срба на КиМ.

Како је за "Новости" рекла Љиљана Крстић из Комисије за нестала лица и члан ове радне групе, на КиМ се трага за 1.642 особе српске, албанске и неалбанске националности. У Хрватској се трага за њих 1.979, а у БиХ за 6.385. Прошле године, због короне, потрага и идентификација су успорене, али су ипак идентификоване 32 особе. Међутим, и нека нова имена су се појавила на листи, посебно за Хрватску, будући да су породице тек накнадно пријавиле њихов нестанак.

У Хрватској и даље није решен проблем идентификације у 36 регистрованих гробница, које званични Загреб упорно не ексхумира, као ни идентификације 898 тела у мртвачници, у главном граду Хрватске. Према подацима МКЦК, у овој земљи се као нестало води 1.979 особа, а наша комисија трага за њих 1.683. На листи је 368 Срба чије су породице поднеле захтев још преко Југословенског Црвеног крста и 627 Срба који су били држављани Хрватске, а њихове фамилије су избегле у Србију и живе овде. Преосталих 688 са српске листе тражења није на листи МКЦК.

ОПЕРАТИВНА ЛИСТА У ХРВАТСКОЈ

С ВРЕМЕНА на време, деси се да у Хрватској буде идентификована особа са оперативне листе српске Комисије за нестала лица. До сада их је идентификовано 102, и тела су предата породицама, па се Београд бори да и та листа уђе у званичну статистику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)