ВЕРИТАС: У затворима у Хрватској 30 Срба због ратних злочина
ДОКУМЕНТАЦИОНО-информациони центар "Веритас" саопштио је данас да се на територији Хрватске, у затворима у тренутно налази 30 особа српске националности због кривичних дела ратних злочина.
Фото: Танјуг
Од тог броја, како се наводи, 17 особа је правоснажно осуђено, док су остали под истрагом, оптужбом или чекају правоснажност пресуда.
"Веритас" преноси да је у петак из истражног затвора Жупанијског суда у Ријеци пуштен на слободу Дарко Штакор, родом из Кокирева код Војнића на Кордуну, који је у њему провео пет месеци, те да је информација о његовом пуштању на слободу стигла од Даркових рођака.
"Наиме, Штакор је, у присуству своје двоје малолетне деце, ухапшен 12. септембра 2020. приликом уласка из Мађарске у Хрватску на основу потернице коју је за њим расписало хрватско правосуђе због наводно почињеног ратног злочина над цивилним становништвом у рату 90-их на подручју Кордуна", наводи се у саопштењу "Веритаса".
Такође, "Веритас" преноси да су крајем јануара ове године из истражног затвора у Осијеку пуштена да се бране са слободе и тројица Срба из Негославаца код Вуковара, Ђокић Драженко, Крстић Војин и Ђорђевић Миливоје, ухапшени у октобру и новембру 2020, против којих је, указује се, након хапшења отворена истрага због кривичног дела ратног злочина против ратних заробљеника.
"Веритас" протестује због чињенице да су хапшења поменутих особа "попратили скоро сви медији у региону", а, како се наводи, њихово пуштање из истражног затвора, са или без обуставе поступка, ниједан није забележио, као што, додаје се, "нико више не извештава ни са суђења Србима пред хрватским судовима".
Препоручујемо
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)