ВАЗДУХ У СРБИЈИ 20 ПУТА ЗАГАЂЕНИЈИ НЕГО У ЕУ: Анализа успешности наплаћивања накнада у заштити животне средине
ЗАГАЂЕЊЕ ваздуха у Србији и до 20 пута је веће него у земљама Европске уније.
Ј. Илић
Приходи од еко-такси и накнада недовољно се улажу у решавање овог проблема. А, како би подстакли предузећа да смање свој негативан утицај, НАЛЕД предлаже увођење виших накнада за велике загађиваче, као и проширење листе оних штетних гасова, који се опорезују.
Ове препоруке су, како се наводи у саопштењу Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД), део анализе успешности фискалних инструмената у смањењу загађења. Његова потпуна примена би обезбедила додатних 18,5 милиона евра у буџету за улагање у заштиту животне средине.
- Према резултатима анализе, осим од производње електричне енергије, велики део недозвољених честица долази из индивидуалних и других ложишта. Иако су домаћинства главни узрок прекомерног повећања ПМ10 честица, не подлежу било каквој контроли, а уређаји за грејање које користе се слободно продају на тржишту без поштовања стандарда заштите животне средине - наводи се у саопштењу.
Зато је препорука, како кажу у НАЛЕД, да се повећа цена угља, како би се грађани подстакли да пређу на одрживије изворе енергије. Готово 80 одсто домаћинстава код нас нема прикључак на гас или даљинско грејање, а топлане иако се највећим делом ослањају на природни гас, користе мазут и угаљ.
- Охрабрује нас да је Министарство за заштиту животне средине упутило три јавна позива локалним самоуправама, којим је предвиђено укупно 400 милиона динара за замену индивидуалних ложишта, обнову старих котларница и пошумљавање, а надамо се да ћемо ускоро видети и прве резултате - наводи се у саопштењу.
Укупна улагања у чистији ваздух која је потребно обезбедити процењују се на око 2,3 милијарде евра, због чега је неопходан одржив систем финансирања, који ће се заснивати на принципу "загађивач плаћа".
Препоручујемо
ШТА ЈЕ СТИГЛО ОД ПРИМЕДБА ГРАЂАНА? Завршена јавна расправа о нацрту плана ваздуха
02. 02. 2021. у 15:50
СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата
ИЗРАЕЛСКО Министарство туризма саопштило је данас да је припремило план за евакуацију око 42.000 туриста који се тренутно налазе у Израелу, уколико земља буде приморана да затвори свој ваздушни простор због страха од новог сукоба са Ираном.
26. 01. 2026. у 14:07
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"
ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.
25. 01. 2026. у 20:42
Коментари (1)